Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Antalya Havalimanı’nın % 49’u resmen TAV’ın

28 Şubat, 2018 | 10:27

IC İçtaş ile TAV Havalimanları, Antalya Havalimanı’ndaki hisseler konusunda anlaştı. TAV, 2024 yılı sonuna kadar işletme hakkı bulunan Antalya Havalimanı’nda eşit yönetim hakkına sahip olacak. Antalya Havalimanı’nın % 49’u resmen TAV’ın oldu.

IC İçtaş ile TAV Havalimanları, Antalya Havalimanı’ndaki hisseler konusunda anlaştı. TAV, 2024 yılı sonuna kadar işletme hakkı bulunan Antalya Havalimanı’nda eşit yönetim hakkına sahip olacak.

Türkiye’nin havacılık sektöründeki dünyaca ünlü markası TAV Havalimanları, IC İçtaş’ın % 49’luk payının tamamını alarak Antalya Havalimanı’nı portföyüne eklemek üzere anlaşma sağladı. TAV Havalimanları bundan böyle dünyada işlettiği havalimanı sayısını 18’e, yıllık yolcu kapasitesini ise yaklaşık 141 milyona yükseltecek.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve Rekabet Kurumu’ndan gelecek onayların ardından yürürlüğe sokulacak sözleşmeyle TAV ve Fraport Havalimanını eşit ortak olarak yönetecek ve % 50 temettü hakkına sahip olacak. Dış hat yolcusu bakımından Türkiye’nin ikinci en yoğun havalimanı olan Antalya, geçtiğimiz yıl 26 milyondan fazla yolcuya hizmet vermişti.

TAV, Antalya Havalimanı’nın % 49’unu aldı

TAV Havalimanları’nın İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, havalimanlarına yatırım yaptıklarını belirterek, “Havalimanlarına yatırım yaparak, havalimanı işletmeciliğinde faaliyet göstermekteyiz. Başka hiçbir alana odaklanmıyoruz. Antalya’da ortağımız Fraport’la çalışmaktan büyük mutluluk duymaktayız. Ana üssümüz olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapanmasıyla doğacak boşluğu doldurmak üzere 4 yıl önce stratejimizi değiştirip, portföyümüze yeni havalimanları eklerken, servis şirketlerimizi TAV dışında da büyümek üzere belirlemiştik.

Türkiye’nin en büyük 2. havalimanı

Ürün ve hizmetlerimiz 19 ülkede 77 havalimanında yer almakta. 2017 senesinde tam 115 milyon yolcuya hizmet verdik. Şimdi ise 18 milyondan fazla uluslararası yolcuya hizmet veren, uluslararası trafik açısından Türkiye’nin 2. büyük havalimanı olan Antalya’yı portföyümüze ekliyoruz. Bu anlaşmayla Türkiye’de yatırım yapmak konusundaki kararlılığımızı ve Türk havacılığının geleceğine olan inancımızı bir kez daha vurgulamış olduk. Bilgi birikimini kullanarak Antalya’nın potansiyelini güçlendirmek için çalışacağız.” şeklinde konuştu.

1960 yılında hizmet vermeye başlayan Antalya Havalimanı 178.000 metrekareye ulaşan iç ve dış hat terminalleri ve iki paralel pistiyle yılda 26 milyondan fazla yolcuya hizmet vermekte. Havalimanında 28 yolcu köprüsü, 94 uçaklık park pozisyonu ve 2110 araçlık otopark bulunmakta.

Fraport 1999 senesinden beri Antalya Havalimanı’nın işletmesinde bulunuyor. Son olarak Mart 2007’de gerçekleşen ihalede, Fraport-IC İçtaş ortaklığı havalimanını 31 Aralık 2024 tarihine kadar işletme hakkını kazandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Havalimanı'nın % 49'u TAV'ın, DHMİ, Fraport Havalimanını, Rekabet Kurumu, TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları