Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Antakya Arkeoloji Müzesi, 40 dönümlük alana kurulacak

09 Kasım, 2010 | 13:34

Antakya Arkeoloji Müzesi, 40 dönümlük alana kurulacak

Taban mozaiğinde Tunus’un Bardo Müzesi’nden sonra dünya ikincisi olan Antakya Arkeoloji Müzesi, 40 dönümlük alana kurulacak yeni müze ile dünya liderliğine oynayacak.

Antakya’da 40 dönüm alana yapılacak yeni arkeoloji müzesinin projesi Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylandı. Projesi onaylanan ve dünya standartlarında yapılacak yeni arkeoloji müzesinin inşaatına başlanılabilmesi için iş yapım ihalesi bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz tarafından Maşuklu beldesinde bulunan İl Özel İdare Müdürlüğü’ne ait olan 40 dönümlük araziye kurulacak yeni müze için uygun bulunmasının ardından yeni müze yerinin projesini hazırlayan mimarın Antakya’ya gelerek, projeyi yetkililere teslim ettiği öğrenildi.

Ankara’dan gelen mimarın, yeni müze yerinin en ince noktasına kadar hazırladığı projeyi İl Özel İdare Müdürlüğü’ne teslim ederek, gerekli ödeneğin sağlanması halinde çalışmalara hemen başlanabileceğini bildirdiği kaydedildi.

13 medeniyete ev sahipliği yapan Antakya’nın dünyanın mozaik zengini olmasına rağmen bu zenginliğini sergileyemezken, mevcut binada 6 bin metrekare mozaiğin sadece 1350 metrekaresini sergileyip, kalan bölümünü 12 noktada toprak altında adeta hapsediyor.

Bugüne kadar bu kentte ortaya çıkan ve dünyanın en ünlü ustalarının eseri olan taban mozaiklerinin, sanat ve işçilik yönünden rakipsiz olduğu ancak, 1930’lu yıllarda, Fransız işgali sırasında bir bölümünün Antakya’da ilk kazı çalışmalarının yapıldığı dönemlerde çıkartılıp yurt dışına götürüldüğü ifade ediliyor.

40 DÖNÜM ALANA KURULACAK

Paha biçilmez değerdeki mozaiklerin bugün ABD, İngiltere ve Fransa’da 17 ayrı özel müzede sergilendiği, Hatay’da kalan 6 bin metrekare taban mozaiğinden ise toprak altındaki bu zenginliğe rağmen kent merkezindeki müzede yer darlığı nedeniyle sadece bin 350 metrekaresinin sergilenebildiği kaydediliyor.

Alınan bilgilere göre, 4 bin 650 metrekare taban mozaiğinin ise Kırıkhan, Hassa, Antakya, İskenderun, Dörtyol ve Erzin ilçelerinde 12 ayrı noktada toprak altında jeotekstil ile korunarak bekletildiği, yer darlığı nedeniyle sergilenemeyen bu mozaiklerin Hatay’da 40 dönüm alanda kurulacak yeni müze ile sergileme fırsatı bulacağı belirtiliyor.

Maşuklu beldesinde 50 dönümlük araziye yapılacak yeni müzeyle taban mozaiğinde dünya rekoru kırmanın yanı sıra depoda bekletilen 35 bin eserin de sergilenmesi sağlanacak.

Bu arada yeni müzenin mimari yapısının dünya standartlarında olacağı yeni müzede, her biri 250 ile 400 metre kare arasında 32 salon, otopark, konferans salonu, kafe ve restoranlar, alışveriş merkezleri ve sosyal tesislerin bulunacağı öğrenildi.

Yeni müzenin Vatikan tarafından Hıristiyanların kutsal hac yeri kabul ettiği St. Pierre Mağara Kilisesi’ne yakın olmasının da önemli olduğu belirtilerek, Hatay’da havaalanının hizmete girmesi, hem de yeni müze yerinin turistlerin rahatça gezebileceği noktada kurulmasının turizmdeki geliri arttıracağı görüşü savunuluyor.

Kamulaştırma çalışmalarının tamamlanan, yeni müze yerinin, mimari projesinin de tamamlanmasıyla 2 yıl içinde hizmete girmesi bekleniyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antakya Arkeoloji Müzesi, Antakya Haberleri, Antakya Müze, İsmet Yılmaz, seyahat gazetesi, tatil gazetesi, Tunus Bardo Müzesi, turizm gazete, turizm tatil gazetesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları