Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ankara’daki Antik Tiyatro Harap İçinde

19 Nisan, 2017 | 10:26
Ankara Antik Tiyatro

Ankara Antik Tiyatro

Ankara’daki Antik Tiyatro Yıkılmaya Başlaya Terk Edildi Ve Harap Vaziyette

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Ankara’da Ulus bölgesinde yer alan 5000 kişilik Antik Roma Tiyatrosu, bakımsız, sokak da yaşayan kişilerin barındığı bir yer haline gelmiş, bali çeken veya uyuşturucu kullananların yuvası haline gelmiş bir yer durumunda harap vaziyette bırakılmış durumda. Aynı durum restoresi biten ama yine duvarlarında sprey yazıları bulunmaktadır.

Tarihi Eserlere Büyük Zarar Veriliyor

MS. 1 ila 2. yüzyıl arasında yapıldığı tahmin edilen Roma dönemi Antik Tiyatrosu, 2009 yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologları tarafından yapılan kazı çalışmaları tarafından ortaya çıkarıldı. Tiyatroyu turizme kazandırmak amacıyla kalıntılar üzerine ve çevresine sonradan inşa edilen çeşitli yapılar yıkılırken, devam eden süreçte antik tiyatro kaderine terk edildi.

Ankara Ulus’da 5000 kişilik Antik Roma Tiyatrosu daha önce evsizlerin yaşamaya başlaması ile gündeme gelmişti. Antik tiyatroda kalanlar ateş yakıyor ve tarihi eserlere zarar veriyordu. 2014 sonlarında yaşanan bu olay ile Antik Tiyatro büyük zarar görmüştü. Antik tiyatronun restorasyon çalışmaları sırasında eski dönemlerden kalma hamam, tapınak, agora, sur, hipodrom gibi çok sayıda eser ortaya çıkarılsa da, antik tiyatro etrafı derme çatma şekilde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara, Ankara Antik Roma Tiyatrosu, Antik Tiyatro, Harap,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları