Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ankara’daki Antik Tiyatro Harap İçinde

19 Nisan, 2017 | 10:26
Ankara Antik Tiyatro

Ankara Antik Tiyatro

Ankara’daki Antik Tiyatro Yıkılmaya Başlaya Terk Edildi Ve Harap Vaziyette

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Ankara’da Ulus bölgesinde yer alan 5000 kişilik Antik Roma Tiyatrosu, bakımsız, sokak da yaşayan kişilerin barındığı bir yer haline gelmiş, bali çeken veya uyuşturucu kullananların yuvası haline gelmiş bir yer durumunda harap vaziyette bırakılmış durumda. Aynı durum restoresi biten ama yine duvarlarında sprey yazıları bulunmaktadır.

Tarihi Eserlere Büyük Zarar Veriliyor

MS. 1 ila 2. yüzyıl arasında yapıldığı tahmin edilen Roma dönemi Antik Tiyatrosu, 2009 yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologları tarafından yapılan kazı çalışmaları tarafından ortaya çıkarıldı. Tiyatroyu turizme kazandırmak amacıyla kalıntılar üzerine ve çevresine sonradan inşa edilen çeşitli yapılar yıkılırken, devam eden süreçte antik tiyatro kaderine terk edildi.

Ankara Ulus’da 5000 kişilik Antik Roma Tiyatrosu daha önce evsizlerin yaşamaya başlaması ile gündeme gelmişti. Antik tiyatroda kalanlar ateş yakıyor ve tarihi eserlere zarar veriyordu. 2014 sonlarında yaşanan bu olay ile Antik Tiyatro büyük zarar görmüştü. Antik tiyatronun restorasyon çalışmaları sırasında eski dönemlerden kalma hamam, tapınak, agora, sur, hipodrom gibi çok sayıda eser ortaya çıkarılsa da, antik tiyatro etrafı derme çatma şekilde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara, Ankara Antik Roma Tiyatrosu, Antik Tiyatro, Harap,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları