Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ani Arkeolojik Alanı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde

19 Temmuz, 2016 | 12:22

Ani Arkeolojik Alani 2012 yılında Dünya Miras Geçici Listesine alınan Ani Arkeolojik Alanı, artık UNESCO Dünya Miras Listesi’nde…

UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu UNESCO Türkiye Milli Komitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde başarılı bir organizasyonla İstanbul’da gerçekleşti.

10-17 Temmuz tarihleri arasında yapılan toplantıda Ani Arkeolojik Alanı UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıt edildi. 2012 yılında Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmış olan Ani’nin kalıcı listeye alınması ile Dünya Miras Listesinde yer alan kültür varlığımızın sayısı 16’ya yükseldi.

Ani Arkeolojik Alanı

Kars İline 42 km uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içerisinde yer alan Ani Arkeolojik alanı, Türkiye – Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batı yakasında, volkanik bir tüf tabakası üzerinde yer almaktadır.

Tarih öncesi dönemlerden itibaren çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan ve Ortaçağda önemli bir ticaret yolu olan İpek Yolu’nun Kafkaslardan Anadolu’ya ilk giriş noktasında kurulmuş olan Ani, bu dönemde büyük bir gelişme göstererek bölgenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumuna yükseldi.

Büyük oranda ayakta kalmış olan etkileyici surları, dini ve sivil mimarlık örnekleri ve şehir planlaması ile Ortaçağ kentinin bir özeti niteliğindeki Ani’de, tarih boyunca süren çok kültürlülük buradaki dini ve sivil mimarinin biçimlenmesinde de etkili olmuş.

Çeşitli Pagan, Hıristiyan ve Müslüman kültürlere ait mimari kalıntıların büyük bir çoğunluğu sağlam durumda günümüze ulaştığı antik kentte, dini, sivil, askeri her tür yapı çeşidine ait eserler bulunuyor. Ani, ayrıca plan ve mimari özellikleri bakımından nadirlik sınıfına dahil edilebilecek yapıların yanı sıra ilk olma, gelenekleri aktarma, kültürel etkileşimleri yansıtma bakımından önem taşıyan yapıları da barındırıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ani Arkeolojik Alanı, Dünya Miras Geçici Listesi, UNESCO, UNESCO Dünya Miras Listesi,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları