Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Anadolu’nun el emeği ve göz nuru eserleri Side Müzesi’nde tanıtılıyor

13 Eylül, 2011 | 12:25

Antalya Side Müzesi, açtığı sergilerle Anadolu’nun değişik bölgelerinde yapılan el sanatları ve görsel tasarımların tanıtımını yapıyor.

Müzeyi gezen yerli ve yabancı turistler Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Anadolu Beylikleri dönemine ait eserleri gezerken Anadolu’nun değişik yörelerinde yapılan el sanatlarını da yakından görme imkânı buluyor.

Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere, müzelerinde yıllık 25’in üzerinde el sanatları, el işi, görsel sanatlar, plastik sanatlar, ebru, müzik, çamur heykel, fotoğraf, seramik, astar, satranç turnuvası, keman ve bağlama resitali, dokuma, toprak testi ve Nallıhan iğne oyaları sergilerini açtıklarını kaydetti. Kurumları bünyesinde bulunan laboratuvarında yaptıkları tarihi eser restorasyon ve konservasyonu çalışması ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından ödüllendirildiklerini hatırlatan Güner, Türkiye’de tek tarihi eser konservasyonu ve restorasyonu yapan müzenin Side olduğunu söyledi.

Müzede tarihi eser konservasyonu ve restorasyonu çalışmasının aralıksız devam ettiğini belirten Kozdere, ikinci Roma aslanı heykelini kısa sürede restore ederek müze bahçesinde sergiye açacaklarını ifade etti.

Güner Kozdere, “Müzemiz bünyesinde açtığımız sergilerle Anadolu’nun değişik yörelerinde alın teri ve göz nuruyla hazırlanan eserleri sanatseverleri buluşturuyoruz. Geçmişten günümüze yolculuk yaptırıyoruz. Sanatseverler müze içinde tarihi eserler içinde ebru yapmanın sevinci yaşıyor. Yerli ve yabancı sanatçılar sergiyi görünce memnuniyetlerini belirtiyor. Nallıhan iğne oyaları, Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin plastik sanatlar çalışmaları, yerleşik İngiliz heykeltıraş çamur heykelleri, Nevşehir el yapımı toprak testi, Ormana dokumaları ve Anadolu’nun değişik yörelerinde yapılan seramik çalışmalarını müzemizde tanıtarak yerli ve yabancı konuklarla buluşturduk.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Anadolu, Anadolu Selçuklu, Antalya Sİde, Antalya Side Müze, Antalya Side Müzesi, Bizans, Güner Kozdere, Helenistik, Roma, Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları