Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Amerika’dan Türkmenistan’a turizm desteği

23 Nisan, 2010 | 09:24

Amerika Birleşik Devletleri Kalkınma Ajansı (USAİD) ile Amerikan petrol devi Chevron şirketi, Türkmenistan’ın turizm sektörüne katkı sağlamak amacıyla düzenlenen seminere destek veriyor.

Chevron ve USAİD’in sponsorluğunda Aşkabat’ta “Turizm sektörünün dünya tecrübesinin Türkmenistan’da uygulanması” konulu dört günlük seminer düzenlendi.

Seminere katılan USAİD Aşkabat temsilcisi Ashly Morets, ABD’nin Aşkabat Büyükelçiliği’nin Türkmenistan’ın turizm sektörüne katkı sağlamaktan son derece memnun olduğunu kaydetti. Chevron’un Türkmenistan temsilcisi Duglas Uchikura ise konuşmasında, “Turizm sektörü Türkmenistan’ın ekonomisinin en önemli sektörlerinin birine dönüşüyor. Dünya turizm tecrübesinin Türkmenistan’da uygulanması ülkenin bu sektörünün daha hızlı büyümesine önemli katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Seminer çerçevesinde turizm sektörü için kalifiyeli eleman yetiştirilmesi amacıyla çeşitli enformasyon içerikli sunumlar yapılacak. Türkmen turizmcilerine turizm sektörünün dünya çapındaki tecrübesi hakkında bilgi verilecek. Karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunulacak.

Türkmenistan, son yıllarda turizm sektörünün geliştirilmesi için büyük yatırımlar yapıyor. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un vizyon projesi olan Hazara Denizi kıyısındaki Avaza serbest turizm bölgesi oluşturuluyor. İçinde alışveriş merkezinden 7 yıldızlı otele, sağlık merkezlerinden çocuk eğlence alanlarına, özel villalardan kültür ve spor merkezlerine kadar çok sayıda tesisin bulunacağı Avaza Turizm Bölgesi tamamlandığında ise yatırımların toplam tutarı 7 milyar dolara ulaşacak. Ülkenin turizm bölgesi ağırlıklı olarak Türk şirketleri tarafından kuruluyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abd Türkmenistan, Amerika Türkmenistan, Avaza Turizm Bölgesi, Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan Haberleri, Türkmenistan Turist, Türkmenistan Turizm,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları