Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Amerika’da “Kara Cuma” çılgınlığı başladı

28 Kasım, 2014 | 07:46

Amerika’da yaklaşık bir ay sürecek yılbaşı alışveriş sezonu, yani bilinen adıyla “kara cuma” çılgınlığı yaşanıyor.

ABD’de “kara cuma” olarak bilinen ve Şükran Günü sonrasına denk gelen yaklaşık bir ay süren yılbaşı alışveriş sezonu başladı.

Önceki yıllarda yaşanan arbedeler ve meydana gelen can kayıpları nedeniyle ünlü mağazaların perşembe günü akşamından başlattıkları sezon açıldı. NationalTurk’ün haberine göre, Perakende devlerinin yaptıkları büyük indirimlerden yararlanmak isteyen Amerikalılar saatler öncesinden mağazaların önünde kuyruklar oluşturdu. Promosyonlu ürünlerin yüzde 90’lara varan indirimlerle satıldığı mağazaların önünde polisin güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Amerikalılar ”kara cuma” alışverişleri için en fazla Target, Walmart, Sears gibi pek çok farklı ürünün bulunduğu büyük firmaları ve Best Buy benzeri elektronik eşya, Macy’s tarzı kıyafet ve ev eşyası satan mağazaları tercih ediyor. Son 10 yılda ”kara cuma” alışverişleri sırasında yaşanan arbede ve olaylarda 7 kişinin öldüğü, yaklaşık 90 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

AMERİKA YILBAŞI TURLARI İÇİN TIKLAYIN

Yılbaşı alışveriş sezonu, ABD ekonomisinde yaklaşık 600 milyar dolarlık bir hacim oluşturuyor. Ulusal Perakende Federasyonu’nun (NRF) verilerine göre, sezonun “kara cuma” ile başlayan ve “siber pazartesi” ile son bulan ilk dört günlük döneminde 140 milyondan fazla kişinin yaklaşık 40 milyar dolar tutarında alışveriş yapması bekleniyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, ABD yılbaşı, ABD yılbaşı alış veriş, amerika kara cuma, Amerika yılbaşı, Amerika yılbaşı new york, kara cuma, kara cuma ABD, kara cuma nedir, Şükran Günü, Şükran Günü Amerika, Yılbaşı, yılbaşı alışveriş, Yılbaşı turu, Yılbaşı Yurtdışı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları