Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Amazonlar Lahdi’nin en sağlamı Kütahya’da sergileniyor!

11 Ocak, 2019 | 12:06

Amazonlar Lahdi'nin en sağlamı Kütahya'da sergileniyor!

Üzerinde Grek askerleri ile Amazon kadın savaşçıların mücadelesini anlatan figürlerin bulunduğu Amazonlar Lahdi, Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde 1990 yılında definecilerin kaçak kazısında bir bölümü ortaya çıkan ve Kütahya Müze Müdürülüğünce yapılan kurtarma kazısında da tamamen kurtarılan Amazonlar lahdi, 1858 yıllık tarihi ve sağlamlığıyla görenlerin ilgisini çekiyor.

Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, üzerinde Grek askerleri ile Amazon kadın savaşçıların mücadelesini anlatan lahdin, kentteki müzede sergilenen en önemli eserlerden biri olduğunu açıkladı.

Amazon Lahdi’nin M.S. 160 yıllarına ait olduğunu belirten Türktüzün, “1858 yıllık bir lahit. Dünyada 20 tane daha Amazon Lahdi olduğu biliniyor. Ancak dünyadaki Amazon Lahitlerinin en sağlamı Kütahya’da bulunuyor. En sağlam lahdin Kütahya’da bulunmasını, turizm açısından ve arkeolojik açıdan önemli bir değer olarak görüyoruz.” dişe konuştu.

Amazon Lahdi bir Ünik eser!

Amazon Lahdi’nin Kütahya müzesinde ünik eser (eşi benzeri olmayan) olarak sergilendiğini söyleyen Metin Türktüzün, lahdin 1990 yılında antik kentte kaçak kazı yapan defineciler tarafından bulunduğunu ifade ederek, “Amazonlar lahdi Çavdarhisar Aizanoi Antik Kenti’nde bulunmuştur. 1990 yılında antik kentin nekropol (mezarlık) alanı olan Karabulut mevkisinde izinsiz kazı yapan defineciler tarafından bir bölümü çıkarılıyor.

Daha sonra içine girmek için bir kısmı parçalanıyor. Çavdarhisar Belediyesi yetkililerinin bize durumu bildirmesiyle olay yerine gittiğimizde, lahdin parçalarının bir kısmını dışarıda gördük. Daha sonra müze müdürlüğü olarak kurtarma kazısı yaptık ve lahdi tamamen çıkararak müzeye getirdik. Burada parçalanan kısımları onardık. Bu lahit sağlam kalmış dünyadaki tek Amazon lahdidir.” dedi.

Üzerinde Grek-Amazon mücadelesi anlatılıyor

Müze müdürü Türktüzün, yüksek kabartma tekniğiyle yapılan, üzerinde Grek askerleri ile Amazon kadın savaşçıların mücadelesinin anlatıldığı lahdin uzunluğunun 2,4, genişliğinin 1,2 ve yüksekliğinin 1,6 metre olduğunun altını çizerek, “Lahdin üzerindeki figürlerde Greklerin amazonlarla savaşı anlatılmaktadır. Grek askerlerinin at üzerindeki amazon kadın savaşçılarla mücadelesi tasvir edilmiştir. Bunlar, Samsun’un Terme ve Çarşamba bölgesinde ormanlık alanlarda yaşayan ve zaman zaman Hititlere akımlar düzenleyen kadın savaşçılardır. Grek askerleri ile Amazon kadın savaşçılarının mücadelesi mitolojik olaylarda da bahsedilmektedir.” şeklinde konuştu.

“Lahdin mermeri Afyonkarahisar’dan getirilmiş”

Lahdin mermerinin Afyonkarahisar’daki Dokimaia Antik Kenti’nden getirildiğini ve bu durumu bilimsel yayınlarında anlattıklarını sözlerine ekleyen Metin Türktüzün, lahdin muhteşem bir işçilikle yapıldığını belirterek, “Bu lahit Aizanoi’de yöneticilik yapan ve antik kentin ileri gelen ailelerinden olan Cladius’lardan Sebenno ile Berekenike’ye aittir. Lahdin kapağında ismi bulunmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Metin Türktüzün sözlerine, antik çağdan kalma mezarların değerli eşyalar için genellikle dönemsel zarara uğradığına işaret edip, Amazonlar Lahdi’ne de geçmiş dönemlerde kaçak kazılarla zarar verildiğine dikkati çekerek tamamladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Amazon Lahdi, Çavdarhisar, Dokimaia Antik Kenti, Kütahya Arkeoloji Müzesi, Metin Türktüzün,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları