Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Almanya ile 2011’in ilk 6 ayında ticaret hacmi yüzde 56 arttı

07 Eylül, 2011 | 09:56

Almanya Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Hans Jörg Brunner, iki ülkenin tarihi ve ticari bağlarının çok güçlü olduğunu belirterek, “Bu yıl ilk 6 ayda iki ülke arasındaki ticaret hacminde yüzde 56 artış yaşanması bile ticari bağların ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.” dedi.

Müsteşar Brunner ve beraberindeki heyet, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan’ı makamında ziyaret etti. GMKA’nın davetlisi olarak gelen Brunner ve beraberindekiler, iki gün boyunca Balıkesir ve Çanakkale’de çeşitli incelemelerde bulunacak.

Önümüzdeki aylarda yapılacak Alman ve Türk işadamları toplantısı için ön inceleme niteliğindeki ziyaret için gelen heyette Almanya Büyükelçiliği’nde görevli ekonomi uzmanı Zeynep Yıldırım ve İstanbul Başkonsolosluğu ekonomi uzmanı Rita Renner de yer aldı. Heyeti kabul eden Gündoğan, Balıkesir ve Çanakkale hakkında genel bilgiler vererek, Almanya ile geçmişten gelen güçlü tarihi bağlar olduğunu ve bunu geleceğe taşımak istediklerini söyledi. Güney Marmara denilen Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan bölgenin özellikle tarım, turizm ve madencilik sektörlerinde Türkiye’de öne çıktığının altını çizerek, “Özellikle verimli toprakları ve yüksek potansiyeli nedeniyle tarım üretiminde hemen her kategoride ülkemizde ilk üçte yer almaktayız. Ayrıca deniz ve alternatif turizmde de büyük potansiyele sahibiz. Bölgede termal sağlık turizmi açısından yatırımlara oldukça elverişli kaynaklarımız var.” şeklinde konuştu.

Sanayi altyapıları hakkında da bilgi veren Genel Sekreter Gündoğan, Balıkesir ve Çanakkale’de ikisi ihtisas olmak üzere yedi organize sanayi bölgesinin yer aldığını, özellikle İzmir-İstanbul otoyoluyla bölgedeki sanayi yatırımlarında artış yaşanacağını söyledi. Gündoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni yapılacak otoyolun güzergâhının belli olmasının ardından bölgedeki sanayi yatırımlarında gözle görülür bir hareketlilik başladı. Özellikle Biga-Bandırma hattında yoğun bir arsa araştırması yapılıyor. İstanbul ile Bursa arasındaki bölgede bulunan sanayi, çevreye doğru yayılıyor. Hava, deniz, demir ve kara yollarının kesiştiği bir bölge olduğumuz için yoğun bir arsa araştırmasıyla karşı karşıyayız. Böyle giderse üç yıl sonra sanayi parseli bulmak zorlaşacak, yeni sanayi bölgeleri gündeme gelecek.”

Ekonomi Müsteşarı Brunner ise ikili görüşmelere çok önem verdiklerini belirterek, “Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Almanya ziyareti ve beraberinde gelecek işadamlarıyla Almanya ile Türkiye arasında yeni ticari köprüler kurulacak. Balıkesir ve Çanakkale’ye yaptığımız iki günlük ziyareti, iki ülke arasındaki büyük ticaret hacmine küçük bir katkı yapmak ve bölgenizi tanımak için iyi bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

Daha sonra Almanya Büyükelçiliği heyetine, GMKA uzmanları tarafından bölgeyi tanıtan bir sunum yapıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Almanya, Almanya Büyükelçiliği, Almanya Turizm, Almanya Türkiye ilişkileri, Almanya Türkiye turizm, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ekonomi Müsteşarı Brunner, GMKA uzmanları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları