Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

AKTOB:Türkiye’ye gelen turist sayısında düşüş

24 Temmuz, 2012 | 12:32

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge Birimi, ocak-haziran döneminde Türkiye’ye gelen turist sayısında geçen yıla oranla yaşanan düşüşte gerileme yaşandığını bildirdi.

AKTOB Ar-Ge Birimi’nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki düşüşte yavaşlama olduğu belirtildi. Açıklamada, ”Bir dönem yüzde 6-7 bandına ulaşan düşüş, 6 ay tamamlandığında yüzde 2’lere geriledi” denildi.

Yabancı turist sayısında geçen yılın aynı dönemine oranla düşüş yaşanırken, Alman turist sayısında artış olduğunun vurgulandığı açıklamada, Türkiye’ye gelen Alman turist sayısının, yüzde 0,44’lük artışla 1,9 milyona ulaştığı kaydedildi.

Rusya pazarındaki gerilemenin de yavaşladığına işaret edilen açıklamada, 6 aylık dönemde Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının 1 milyon 429 bine ulaştığı, geçen yıla oranla Rus turist sayısındaki gerilemenin de yüzde 4’lere düştüğü belirtildi.

Fransa ve İngiltere pazarlarındaki düşüşün ise sürdüğünün kaydedildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

”Bu pazarlarda da gerileme seviyelerinde yavaşlama oldu. İngiltere yüzde 7,3 düşüşle 895 bine, Fransa yüzde 17 gerileme ile 419 bine indi. Hollanda pazarı yüzde 1,5 dolayında artışla 482 bine çıktı. Avusturya ve Belçika pazarlarındaki düşüş de ılımlı olarak devam etti. Toplam Avrupa pazarları yüzde 2 dolayında gerilerken, geçen aylara göre düşüş oranlarında ciddi iyileşmeler görüldü. BDT pazarı, 6 aylık dönemi yüzde 1,5 dolayında artışla tamamladı. Bu grupta Rusya’nın ardından Ukrayna ve Belarus gibi bazı pazarlarda toparlanma dikkati çekiyor. Arap Baharı ile bölgeden kaçışların arttığı Kuzey Afrika ülkelerinden gelişlerde de ciddi artışlar yaşanıyor. Volümü düşük olsa da 6 aylık dönemde Afrika bölgesinden gelişler yüzde 76 artarak 320 bin dolayına yükseldi. Öte yandan ülkemizin doğusundan Asya’ya uzanan bölgede ise küçük oranlı bir gerileme söz konusu iken Körfez ve Arap ülkelerinden gelişlerde artış yaşanıyor. Diğer yandan 6 aylık verilere göre Suriye yüzde 35, İsrail yüzde 14, İran yüzde 40 gerileme gösterdi.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, AKTOB, turist düşüş, Türkiye turist sayısı, Yabancı turist sayıs,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları