Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Akın başlıyor ama Küba temkinli

05 Ekim, 2016 | 07:12

Akın başlıyor ama Küba temkinli

ABD ile ilişkilerinde normalleşme sürecine giren Küba, buradan gelecek turistleri beklerken temkinli davranıyor.

Küba ve ABD; Soğuk savaş döneminin iki düşman ülkesi! Yarım asrın ardından ambargonun esnetilmesi, karşılıklı ilişkilerin yumuşaması, Obama’nın Küba ziyareti derken Karayiplerin sırlar adası Küba, ABD’den gelecek turist kafilelerini beklemeye başladı.

National Geographic Türkiye’de yer alan yazıda Küba’yı bekleyen turist akını şöyle anlatılıyor;

Bir garabet, bir işaret, gelmekte olan değişikliklerin devasa sembolü: Mayıs ayında, yaklaşık kırk yıldır ilk kez bir Amerikan tur gemisi Havana Körfezi’ne giriş yaptı.

Havana’nın eski binaları, içerideki yaşama nadiren göz atan turistlerin beğenisini topluyor. Buradaki birçok yapı gibi, Caridad Gonzalez’in 82 yaşındaki annesi ve diğer aile bireyleriyle birlikte yaşadığı iki katlı bina da korkunç tamirat gerektiriyor. Binanın bir bölümünün çökmüş olması şehirde sıradışı bir durum değil.

Sınırlı internet, kısa süre öncesine kadar Kübalılar için büyük bir sıkıntı kaynağıydı. Artık tüm belediyeler, saatli erişim kartı olan herkese Havana’daki bu meydanda olduğu gibi sıcak nokta hizmeti veriyor. Tanesi iki dolara satılan kartlar devlet maaşıyla geçinenler için hala pahalı ama buna rağmen dış mekanlar, özellikle iş saatleri sonrasında insan kaynıyor.

ABD ambargosunun Küba’ya geleneksel turizmin girişini engellediğini söyleyen Kübalı mimar Miguel Coyula, “Turizm iki tarafı keskin bıçak,” diye konuşuyor. “Şu anda gelenler anlamak istiyor,” diyor. “Ama herkes geldiğinde, bu durum değişecek. Bundan korkuyorum.”

Sokakta Kübalılarla karşılaşmanın etkisinden hâlâ kurtulamamış bir yolcu, “New Yorklu olduğunuzu söylüyorsunuz, ‘Amerika!’ diyerek size sarılıyorlar,” diye anlatıyor. AdoniaHavana Körfezi’nden ayrılırken, Küba’nın neredeyse ulusal marşı haline gelen 1930’ların halk şarkısı “Guantanamera”yı öğrenmeye kararlı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, Havana, Havana turizm, Küba, Küba ABD, Küba Amerika, Küba Havana, Küba Turist, Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları