Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Akfen GYO 5 yıldızlı Novotel’ini hizmete açıyor

23 Ocak, 2014 | 15:17

akfen-gyo-novotel 2013 yılında İstanbul, İzmir ve Rusya’da toplam 3 yeni otelini hizmete açan Akfen GYO, dört yeni otelin daha yatırımına devam ediyor.

Portföyünde işletmeye açık 16 otel bulunan şirket, önümüzdeki iki yılda işletmeye açık otel sayısını 20’ye, oda sayısını ise 3.641’e yükseltmeyi hedefliyor.

Türkiye’de hızla büyüyen ‘ekonomik şehir otelciliğine odaklanmış’ ilk ve tek gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), stratejik ortağı Accor S.A ile birlikte Türkiye ve Rusya’da büyümesini sürdürüyor. Son iki yılda 5 yeni otelin yatırımını tamamlayarak portföyündeki işletmeye açık otel sayısını 16’ya yükselten şirket, önümüzdeki iki yılda işletmeye açık otel sayısını 20’ye, oda sayısını da 3.641’e yükseltmeyi hedefliyor.

Akfen GYO’nun 2013 yılı performansını değerlendirmek ve 2014 yılı iş hedeflerini paylaşmak amacıyla bir basın sohbet toplantısı düzenlendi. Toplantıya Akfen GYO Yönetim Kurulu Başkanı Süha Güçsav ve Akfen GYO Genel Müdürü Vedat Tural katıldı.

Toplantıda Akfen GYO’nun yılsonu performansı ve gelecek dönem hedeflerine ilişkin bilgiler paylaşan Akfen GYO Yönetim Kurulu Başkanı Süha Güçsav, “Otel kira gelirlerimiz 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 31 artarak 41 milyon TL oldu. Şirketin net aktif değeri ise 30 Eylül 2013 itibariyle 950 milyon TL olarak gerçekleşti” dedi.

2013’te faaliyetteki otel sayısı 16, oda sayısı 2.777’ye yükseldi

2013 yılında İstanbul’da Ibis Otel Esenyurt, İzmir’de Ibis Otel Alsancak ve Rusya’da Ibis Otel Kaliningrad’ı hizmete açtıklarını ifade eden Süha Güçsav, böylece şirket portföyünde bulunan faaliyetteki otel sayısının 13’ten 16’ya; bu otellerin hizmete açılmasıyla birlikte oda sayısının da 2.314’ten 2.777’ye yükseldiğini belirtti.

Güçsav,“Sahip olduğumuz iş modeli ve hedeflerimiz çerçevesinde yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ekonomik şehir otelleri geliştirilmesinde uzmanlaşmış bir yapımız bulunuyor. Otel yatırımlarımızla, gelişen Türk orta sınıfının artan turizm talebinden ve Türk iş dünyasının artan mobilitesinden mümkün olduğunca fazla pay almayı planlıyoruz. Gerek otel sayısı gerekse oda sayısı açısından bölgemizin, uluslararası standartlarda inşa edilmiş ve işletilen otellere sahip önde gelen otel yatırımcılarından biri olmayı hedefliyoruz” dedi.

Güçsav, sözlerine şöyle devam etti:

“Gayrimenkul sektörü kendi iç finansman sorunlarını çözmüş gibi görünüyor. Sektör, özellikle İstanbul’a odaklanmış gibi görünse de, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapılan altyapı yatırımları ve yeni projelerin etkisiyle büyümeye devam ediyor. Bunun yanında turizm yatırımları Türkiye ekonomisi ile doğru orantılı olarak ilerliyor. Ekonomik açıdan gelişme gösteren illerde otel yatırımlarının yoğunluk kazandığını görülüyor. Özellikle şehir otelleri yatırımında önemli ilerlemeler var. Ekonomik şehir oteli yatırımlarının ekonomik durgunluk döneminde bile canlı kalan bir alan olarak büyümesini sürdürdüğü görülüyor.”

İstanbul çekim merkezi olmaya devam ediyor

Anadolu’nun çeşitli kentlerinde şehir oteli potansiyelinin artmasıyla 3 ve 4 yıldızlı otel projelerinin geliştirilmesine ağırlık verildiğini söyleyen Süha Güçsav, “Buna karşın İstanbul, gayrimenkul yatırımlarında olduğu gibi turizm potansiyeliyle de yatırımcıların çekim merkezi olmaya devam ediyor. Şirket olarak bu doğrultuda İstanbul’daki yatırımlarımıza devam ediyoruz. İstanbul’un en eski ticaret merkezlerinden biri olan Karaköy’de beş yıldızlı ve 200 odalı Novotel Karaköy projesini hayata geçirdik. Proje inşaatına 2012 yılında başladık. Uzun dönemli proje finansmanı sağlanan projeyi, 2015 yılı ilk çeyreğinde tamamlayarak hizmete açmayı planlıyoruz. Buna ilaveten yine İstanbul Tuzla’da yaklaşık 15 milyon TL bedelle 4 bin 260 metrekare büyüklüğünde bir arsa satın aldık. Söz konusu arsa üzerinde öncelikle 200 odalı bir Ibis Otel inşa edeceğiz, bu otelin performansına göre yanındaki rezerv alana bir de Novotel yapabiliriz” dedi.

Moskova’da 317 odalı Ibis Otel inşa ediyoruz

Türkiye’nin yanı sıra Rusya’da standartlaştırılmış konaklama tesislerinin az olması nedeniyle bu ülkede giderek büyüyen şehir otelciliği segmentinde pazar paylarını arttırmaya yönelik adımlar attıklarını ifade eden Süha Güçsav, “Eylül 2013’te Rusya’nın başkenti Moskova’da yeni bir yatırıma imza attık. Yüzde 100 bağlı ortaklığımız Hotel Development Investment BV (HDI), Beneta Limited ile 4 Eylül 2013 tarihinde bir hisse satış sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşme ile merkezi Rusya’da bulunan Severnyi Avtovokzal Limited şirketinin hisselerini 12.975.000 milyon dolar bedelle devraldık. Şirket, Moskova’nın merkezinde toplam arsa büyüklüğü 2 Bin 10 m2 olan ve üzerinde 317 odalı otel olarak projelendirilen ve yapı ruhsatı alınan projenin haklarını elinde bulunduruyor. Projenin inşaatı devam ediyor, 2015 yılında hizmete açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akfen GYO, Akfen GYO Genel Müdürü, Akfen GYO moskova, Akfen GYO novotel, Akfen GYO otel, Akfen GYO Rusya, İbis Otel, Ibis Otel Akfen, İbis Otel Alsancak, Rusya, Rusya Moskova, Vedat Tural,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları