Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Akdamar Kilisesi’nde üç yıl aradan sonra ayin düzenlenecek

18 Ağustos, 2018 | 14:56

Akdamar Kilisesi'nde üç yıl aradan sonra ayin düzenlenecek

Akdamar Kilisesi’nde üç yıl aradan sonra ayin düzenlenecek. Güvenlik gerekçesiyle 2015’ten bu yana ayin yapılamayan Van’ın Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası’nda bulunan kilisede, üç yıl aranın ardından Türkiye Ermenileri Patrikhanesi tarafından ayin düzenlenecek.

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi, Van’ın Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası’nda bulunan Akdamar Kilisesi’nde (Anıt Müze), 3 yıl aradan sonra yeniden ayin yapacak.

Güvenlik güçlerinin ülkede güvenliğin sağlanması amacıyla terör örgütü PKK’ya yönelik yürüttüğü başarılı operasyonlar, bölgede huzuru da beraberinde getirdi.

Huzurun arttığı bölgede turizm alanında en hareketli dönemler yaşanırken, güvenlik gerekçesiyle iptal edilen önemli etkinliklerin de yeniden yapılmasının önü açıldı.

Akdamar Kilisesi’nde üç yıl aradan sonra ayin düzenlenecek

2010’da Kültür ve Turizm Bakanlığının yılda bir kez ayine izin verdiği, 2015’ten bu yana da güvenlik nedeniyle ara verilen Akdamar Kilisesi’ndeki ayin, 3 yıl aradan sonra yeniden yapılacak.

9 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek ayine katılmak isteyen Türkiye ve dünyanın birçok yerindeki Ermeniler, seyahat acenteleri ve otellerde rezervasyon yapmaya başladı.

“Kentin tanıtımı açısından çok önemli”

Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Kilisesi’nde yapılacak ayinin Van’ın ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

2010’da bakanlık izniyle başlayan ayinlerin her yıl sorunsuz şekilde yapıldığını anımsatan Aktuğ, kentin turizmine pozitif katkı sunan bu etkinliğin 3 yıl aradan sonra yeniden başlamasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Akdamar Kililesinde uc yıl sonra ayin duzenlenecek

Ayinle ilgili gerekli hazırlıkların yapıldığını, gelen misafirlerin en iyi şekilde ağırlanacağına inandığını vurgulayan Aktuğ, şöyle konuştu:

“Akdamar Kilisesi kentimizin en önemli tarihi kültürel miraslarından biri. Gelen turistler ayinlerin yapıldığı kiliseyi merak ediyor. Nasıl bir yerde ayin yapıldığını görmek istiyor. Bu nedenle ziyaretçi sayısı sürekli artıyor. Verilen aranın ardından bu yıl 9 Eylül’de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da müsaadesiyle Ermeni ayini Akdamar Adası’nda yapılacak. Bu ayin, son zamanlarda turizm alanında sürekli gelişen ilimizin yakaladığı bu hareketliliğe katkı sağlayacak.”

“Dünyanın birçok yerinden Ermeniler Van’a gelecek”

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizmci Murat Beyaz ise 2010 yılında ilk kez yapılması kararlaştırılan ayinin ülke genelinde büyük heyecan yarattığını söyledi.

Van’ın turizmine büyük katkı sunan ayinin sonraki yıllarda durağan hale geldiğini ve en son güvenlik nedeniyle iptal edildiğini vurgulayan Beyaz, şimdi İstanbul, Ermenistan ve dünyanın birçok yerinden Ermenilerin ayin için Van’a geldiğinin altını çizdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdamar Adası, Akdamar Kilisesi, Gevaş, Muzaffer Aktuğ, Van, Van Ticaret ve Sanayi Odası,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları