Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Akçay, Yunanlı konukları ağırladı

19 Eylül, 2011 | 16:56

Edremit’in Akçay beldesinde, 6 yıl önce açılan Deniz Hudut Kapısı yeniden faaliyete geçti. Bölgeye ilk misafirler Yunanistan’ın Lesvos (Midilli) Adası’ndan geldi.

Midilli’den deniz yoluyla doğrudan Akçay’a gelen ilk turist kafilesinde, Kuzey Ege (Midilli) önceki dönem Valisi Povlos Vogitsz, Lesvos (Midilli) Belediye Meclis Üyesi Patestos Grini ve Midilli Ticaret Odası önceki dönem Başkanı ve Midilli Acenteler Birliği Başkanı Antonis Pilalos gibi yöneticilerin yanı sıra adada faaliyet gösteren seyahat acenteleri, gazete ve televizyon kanalı temsilcileri, konaklama tesisi ve turizm işletmecileri ile çok sayıda Yunanlı yer aldı.

Akçay İskelesi Hudut Kapısı’na gelen kafile, Akçay Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu, Edremit Ticaret odası Başkanı Mehmet Ertaş, turizmciler ve belde sakinleri tarafından düzenlenen törenle karşılandı. Akçay Belediye Başkan İnceoğlu, “Akçay Deniz Hudut Kapısı’na işlerlik kazandırılması, sadece Akçay ve Akçaylılar için değil tüm bölgemiz için önemli. Çünkü Midilli’den gelecek turistler, sadece Akçay’ı görmek için değil, bölgemizin tüm yerleşim merkezleri ve çevresinde bulunan turistik yerleri, pazarları ve alışveriş mekanlarını ziyaret etmek için gelecek. Yöre ekonomisine önemli katkı sağlayacak. Akçay Deniz Hudut Kapısı Akçay’a ve yöremize hayırlı olsun.” dedi.

Bu arada, gümrük işlemleri sırasında ilginç bir olay yaşandı. Yunan bir bayan, pasaportunu denize düşürmesi nedeniyle gümrükten geçemedi. Denizde yapılan uzun aramalar sonuç vermedi. Şanssız Yunanlı turist teknede konuk edildi. Yunanlı konuklar, daha sonra Edremit Sıkıda Erke Etnografya Müzesi ve Sabit Ertür Zeytinyağı Galerisi’ni ziyaret etti. Ardından, Belediye Sosyal Tesisleri’nde Türk-Yunan Dostluk programı düzenlendi. Programa, Yunanlı konukların yanı sıra Edremit Kaymakamı Osman Tunç, ev sahibi Akçay Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu, Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, İlçe Turizm Müdürü Şakir Karadede, AKTİD Başkanı Korkut Yalçın, seyahat acenteleri yetkilileri ile turizm tesisleri temsilcileri katıldı.
Akçay Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu, konuşmasında, Akçay Deniz Hudut Kapısı’nı çok önemsediklerini vurgulayarak, 6 yıl önce resmen açıldıktan sonra bugün yeniden faaliyete geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Edremit kaymakamı Osman Tunç da Yunanlılarla Türklerin, birbirine çok yakın ve aynı coğrafyada yaşadığını ifade etti, “Suyun her iki tarafında aynı balığı tutuyoruz, aynı şekilde pişiriyoruz ve aynı tadı alıyoruz. Birbirine bu kadar yakın olan halklarımız arsındaki dostluğun daha da iyiye gideceğine inanıyoruz. Suyun karşı tarafındaki dostları bölgemizde en iyi şekilde konuk edeceğiz.” diye konuştu.
Kuzey Ege (Midilli) önceki dönem Valisi Povlos Vogiatsiz ise ilk kez 15 yıl önce Akçay’a geldiğini belirterek, “Akçay kapsının açılmış olmasından son derece memnunuz. İlişkilerimizi ve ticari alandaki faaliyetlerimizi ileriki günlerde daha iyi noktalara getireceğimize inanıyorum. Bizler de sizi Lesvos’ta konuk etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu. Midilli Ticaret Odası önceki dönem Başkanı ve Midilli Acenteler Birliği Başkanı Antonis Pilalos da Akçay’da bulunmaktan mutlu olduklarını belirtti.
Yunanlı konuklar, Kaymakan Tunç, Başkan İnceoğlu ve Ticaret Odası Başkanı Ertaş’a çeşitli hediyeler sundu. İstanbul’dan gelen Tatavla Keyfi Grubu, söylediği Türk ve Yunan ezgileriyle programa renk katarken, Yunanlı konuklar kendilerine has sirtaki oyunlarını oynadı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akçay, Akçay İskelesi Hudut Kapısı, Edremit Akçay, Edremit Sıkıda Erke Etnografya Müzesi, Midilli, Midilli adası, Yunanistan Türkiye, Yunanlı, Yunanlı turistler, Yunanlılar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları