Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Airbnb, Wimdu Gibi Sitelerden Kiralama Yapanlara Vergilendirme Şoku

12 Haziran, 2017 | 20:13
Airbnb Günlük Ev Kiralama

Airbnb Günlük Ev Kiralama

Airbnb, Wimdu Gibi Sitelerden Konut Kiralayanlara Vergilendirme Sistemi Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan tebliğ değişikliğiyle günlük, haftalık ve diğer kısa süreli konut kiralayanların, kiralarını belgelendirmesi zorunlu hale getiriliyor. İlgili “Gelir Vergisi Genel Tebliğinde” yapılan değişiklik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. İlgili tebliğ kapsamında haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında tutara bakılmaksızın kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya PTT tarafından düzenlenen belgelerle belgelendirilmesi zorunluluğu getirildi.

Değiştirilen Tebliğ;

29/7/2008 tarihli ve 26951 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 268)’nin “1.Tesvik Zorunluluğunun Kapsamı” başlıklı bölümünde yer alan “Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL  ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın kira geliri elde edenlerin,” şeklinde değiştirilmiştir.

1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme ile Airbnb, Wimdu ve benzeri siteler üzerinden konutlarını kısa süreli kiralayanlar; her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında aldığı kirayı belgelemek zorunda olacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Airbnb, Günlük Kiralama, Haftalık Kiralama, Kiralama, Konut Kiralayanlar, Wimdu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları