Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ahmet Davutoğlu: İpek Yolu’nu demir yolları ile canlandıracağız

30 Ekim, 2010 | 12:13

Çin temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ziyaretinin üçüncü ayağı ve İpek Yolu’nun başlangıcı tarihi Xian (Şian) şehrinde Shaanxi eyalet vali yardımcısı Luo Qijian ile görüştü.

Davutoğlu, bugün, duvarlarında Kur’an-ı Kerim’in tüm ayetlerinin tahta oymalara Çin ve Arapça’sının yazıldığı ve Çin mimarisiyle yapılan Büyük Cami ile Müslüman mahallesini ziyaret ettikten sonra Terracotta Toprak Askerler Müzesi’ni gezdi. Ardından Shaanxi eyaleti yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Davutoğlu, eyaletin uçak sanayi ve rüzgâr enerjisi konusunda avantajlı olduğunu ve bu konuda işbirliği yapmak istediklerini kaydetti. Xian şehrinin tarih ve ekonomi potansiyeli olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, kültür ve turizm alanında da işbirliği yapılabileceğini kaydetti. Davutoğlu, Çin ile eyaletler bazında da işbirliğine gitmek istediklerini ifade etti. Davutoplu, Adıyaman’ın, Xian ile kardeş şehir olması önerisinde de bulundu.

Vali yardımcısı Luo ise, Davutoğlu’nun ziyaretinin Türk-Çin ilişkilerini geliştireceğini belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğine dikkat çekti. Luo, ”Bu ilişkileri daha da geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Luo, kendisinin 2005’te İstanbul’a gittiğini ve o zaman Çin’in telekomünikasyon sorumlusu olduğunu ve bu alanda işbirliği yollarını aradığını, şimdi bu işbirliğinin değişik alanlarda yapılabileceğini dile getirdi. Görüşmenin ardından Luo, Davutoğlu onuruna bir yemek verdi.

Davutoğlu, buradaki temaslarının ardından Şanghay şehrine geçecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Davutoğlu, Ahmet Davutoğlu Haberleri, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İpek Yolu, İpek Yolu Festivali, İpek Yolu Ahmet Davutoğlu, İpek Yolu Demir Yolları, İpek Yolu Demir Yolu, İpek Yolu Haberleri, İpek Yolu Projesi, Luo Qijian,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları