Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ahmed-i Hani Türbesi ilk defa restore ediliyor / Turizm Haberleri

11 Mart, 2011 | 14:25

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde tarihi İshak Paşa Sarayı’nın üst kısmında bulunan Ahmed-i Hani Türbesi’nin restorasyon çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girdi.

Yıllardır ihmal edilen ve bugüne kadar hiç restore edilmeyen Ahmed-i Hani Türbesi ile caminin restorasyonu için Ağrı İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nde ihale yapılarak, çalışmalara Nisan ayının ikinci haftasında başlanacağı bildirildi. Bakanlık tarafından 190 bin TL ödenek çıkartılan türbenin restorasyon çalışmalarının bu yılın sonuna doğru tamamlanacağı belirtildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, İslam alimi, şair, mutasavvıf Ahmed-i Hani’nin, bölgenin inanç turizminin en önemli şahsiyetlerden olduğuna vurgu yaptı. Ahmed-i Hani’nin ilk Kürtçe mevlidi yazdığını belirten Bulut, ayrıca dünyaca ünlü ‘Memu Zin’in de Ahmed-i Hani’nin önemli eserlerinden birisi olduğunu dile getirdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, şöyle dedi:

”Bu önemli bilge ve şahsiyet ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığımızın gönderdiği ödenekle Ağrı İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve Sayın Valimiz Ali Yerlikaya’nın talimatları doğrultusunda ihaleye çıktık. Yıllardır ihmal edilen Ahmed-i Hani Türbesi’nin döşemeleri, doğramaları, elektrik ve makine işlemeleri yapılacaktır. Türbede yepyeni bir düzenlemeye gidilecektir. Dış görünümü çok daha güzel hale getirilecektir. Ahmed-i Hani’ye yakışır bir duruma getireceğiz. Bunun dışında Ahmed-i Hani Camisi’nin kubbesinin dışında bir takım damlamalar var. Kubbe yıkılıp yeniden onarımı yapılacak. Ve umut ediyoruz ki 2011 yılının sonuna doğru Ahmed-i Hani’ye yakışır bir türbe ve cami orada olacaktır.”

AHMED-İ HANİ KİMDİR?

İslam alimi, şair ve mutasavvıf kişiliği ile tanınan Ahmed-i Hani, 1651 yılında Hakkari’nin Han Köyü’nde doğmuş, Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğu’daki en önemli ilim ve kültür merkezlerinden birisi olan Bayezid’e gelip yerleşmiştir.
Ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen Ahmed-i Hani, küçük yaşlarda ilme ve yazmaya başlamış, Bayezid medreselerinde müderrislik görevinin yanı sıra İshak Paşa Sarayı katipliğini de yapmıştır. Keramet ehli olan ve hakkında birçok menkıbe anlatılan Ahmed-i Hani’nin, başta Divan olmak üzere Kürtçe Mevlid, Akideya İmane (İman Akidesi), Akideya İslam (İslam Akidesi), Fi-Beyanı Erkanı İslam (İslam Erkanının Beyanı) gibi dini eserlerinin yanında, Nübihara Bıçükan adlı bir sözlüğü de bulunmaktadır.
Şairin, 1695 yılında bitirdiği Mem-ü Zin adlı mesnevisi, kurgu olarak başka kültürlerden etkilenmemiş özgün bir eserdir. Alegorik tarzda yazılan eserde mecazi aşktan ilahî aşka dönüş anlatılmaktadır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ağrı Ahmed-i Hani Türbesi, Ahmed-i Hani, Ahmed-i Hani Türbesi, Ahmed-i Hani Türbesi restorasyon, Ahmed-i Hani Türbesi restore, Restorasyon, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları