Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ahiliğin bilimsel araştırmaları tarihi konakta yapılacak

22 Mayıs, 2013 | 21:19

Ahiliğin bilimsel araştırmaları tarihi konakta yapılacak Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir’de misafir edildiği tarihi Hacıbey Konağı, restorasyonunun ardından Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezine tahsis edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırıldıktan sonra restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılan konakta, Ahilikle ilgili bilimsel araştırmalar ve uygulamalar gerçekleştirilecek.

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, konağın açılışında yaptığı konuşmada, kültürel miras ve tarihi eserlere sahip çıkılmasının herkesin görevi olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kırşehir Valiliğinin kamulaştırma ve restorasyon çalışmalarından sonra konağın Ahi Evran Üniversitesine devredildiğini ifade eden Çakacak, somut olmayan kültürel miras olarak kabul edilen Ahilikle ilgili araştırma ve uygulamaların böyle tarihi bir binada yapılacak olmasının anlamlı olduğunu vurguladı.

Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan da Hacıbey Konağı’nın Kırşehir sivil mimarisinin en önemli örneği olduğuna işaret ederek, Atatürk’ün de Kurtuluş Savaşı yıllarındaki Kırşehir ziyaretinde bu tarihi binada misafir edildiğini anlattı.
Konağı, Kırşehir halı ve kilimleriyle tefriş etmeye gayret ettiklerini, perdelerinin ise Kastamonu’da Valiliğin el dokumaları atölyelerinde özel olarak hazırlandığını belirten Ceylan, şunları kaydetti:

“Yeni mekanımızda bu yıl konferanslar, paneller düzenleyeceğiz. Bütün Türkiye’de Kültür Bakanlığı ile işbirliği halinde ödüllü tiyatro ve senaryo yarışmaları düzenleyeceğiz. Devlet Tiyatroları dereceye giren oyunları repertuvarına alacak. Konağı bir kültür merkezi haline getirip, Ahi Meclisi organize edip düzenli sohbet programları yapacağız. Ahiliği bilimsel olarak araştıracak. bilim insanlarına destek vereceğiz. Konağın restorasyonu, tahsisi ve çevre düzenlemesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak hizmet verecek olan konağın açılışı gerçekleştirildi. Kırşehir Belediyesi Mehter Takımı, açılış dolayısıyla bir konser verdi.

Programa, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Gökgül ve çok sayıda kişi katıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, Ahiliğin bilimsel araştırmaları, Ahilik, Ahilik bilimsel araştırma, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Gökgül, Mustafa kemal Atatürk,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları