Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Agnes Varda’nın objektifinden Küba

05 Ocak, 2016 | 11:00

Agnes Varda küba ‘Yeni Dalga’nın büyükannesi’ lakaplı Fransız sinemacı ve fotoğraf sanatçısı Agnes Varda’ya ait Küba fotoğrafları, Paris’te sergileniyor.

Fransız sinemacı Agnès Varda, 1963’te devrim ateşiyle kanı kaynayan Küba‘da çektiği fotoğrafları bir kutuya koydu ve 52 yıl boyunca sakladı. Şimdi fotoğraflar gün ışığına çıktı. Küba’nın 50 kusür yıldır unuttuğu fotoğraflar küratör Clément Chéroux sayesinde ortaya çıktı. Devrimin kalbinden kareler şimdi Paris’teki Pompidou Centre’da sergileniyor.

Agnes Varda küba

Agnes Varda’ya sorarsanız bu kareleri kimseye göstermeye niyeti yoktu. Salut les Cubains adlı filmi için çekilen binlerce fotoğrafı bir kenara bırakmıştı. Ta ki küratör Clément Chéroux arşivine girip onları keşfedene kadar. Sanatatak’ın haberine göre, fotoğraflar Fidel Castro’nun Amerikan yanlısı diktatör Batista’yı devirmesinden dört yıl sonrasına, 1961 yılında ABD´nin desteğini arkasına alan sürgün Kübalıların, Castro rejimini yıkmak için gerçekleştirdikleri başarısız işgal girişimi Domuzlar Körfezi Çıkartması’ndan iki yıl sonrasına ait.

Agnes Varda küba

Varda’nın sinematik kareleri şimdi Pompidou Centre’daki sergide ziyaretçileri bekliyor. Onların çekilmesini sağlayan yarım saatlik Varda filmi de aralıksız olarak aynı galeride oynatılıyor. Paris’teki “VARDA / CUBA” adlı sergi 1 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Agnes Varda, Agnes Varda havana, Agnes Varda küba, Agnes Varda küba devrim, Agnes Varda küba sergi, Agnes Varda paris, Agnes Varda paris sergi, Clément Chéroux, Küba, Küba Devrimi, Küba Fotoğrafları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları