Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Afyon’da 11 ev restore edilerek turizme kazandırılacak

03 Aralık, 2009 | 13:42

Afyon Evleri Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali İhsan Narlı, 11 evin daha restore edilerek turizme kazandırılacağını, projeler için 63 bin 340 TL ödeme yapıldığını açıkladı.

Narlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını ve Müzeler Genel Müdürlüğünce Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürlüğüne gönderilen ödeneklerle, ”Sokak Sağlıklaştırma Uygulaması ve Restorasyon” çalışmalarına 2003 yılında başlanıldığını ve halen devam ettiğini ifade etti.

Yapılan bu çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığından sağlanacak ödenek durumuna göre, proje kapsamında önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini ifade eden Narlı, şöyle konuştu:

”2863 Sayılı Yasa kapsamında çıkartılan taşınmaz kültür varlıklarının onarımına yardım sağlanmasına dair yönetmelik kapsamında yapılan 11 tescilli evin restorasyon projesi yapılmış toplam proje bedeli olarak 63 bin 340 TL ödeme yapıldı. 2003 yılında toplam 15 konutun restorasyonu yapıldı. Bugüne kadar ise 195 adet yapının, sokak sağlıklaştırması kapsamında dış cephe onarımları tamamlandı.”

Afyonkarahisar’da kentsel sit alanının turizme açılmasını amaçladıklarını belirten Narlı, sit alanında toplu olarak korunan 18 mahalle olduğunu söyledi.

Bu mahallelerde 500’ün üzerinde yapı bulunduğunu belirten Narlı, şunları kaydetti:

”Biz üçte birinden daha fazlasını şu anda restore etmiş durumdayız. Buradaki evler diğer illerle kıyaslandığı zaman, toplu olarak korunabilen evler. Bu evlerin toplu olarak günümüze kadar gelmesi bir avantajdır. Yine Safranbolu’dan, Beypazarın’dan sonra kentsel sit anlamında Afyonkarahisar, turizme açılabilecek, turizme kazandırabilecek bir yerdir. Bunun çalışmaları içerisindeyiz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Afyon Evleri, Afyon Haberleri, Afyonkarahisar, Afyonkarahisar Haberleri, Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ali İhsan Narlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarihi Afyon Evleri, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları