Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Afrika’daki yeni balayı rotası: Pemba Adası

27 Haziran, 2018 | 16:30

Balayı tatillerinin Afrika’daki yeni adresi Pemba Adası

Pemba Adası, Hint Okyanusu’nun ortasında, kalabalıktan ve medeniyetten uzak, yeşillikler içinde, cenneti andıran kumsalları, turkuaz suları ve muhteşem doğası ile Afrika’da balayı tatillerini geçirmek isteyenlerin yeni rotası olmuş durumda.

Doğanın oldukça cömert davrandığı Afrika tatillerinin gözde ülkesi Tanzanya’da bulunan Pemba Adası, Zanzibar takımadalarının kuzeyinde yer almakta. Karanfil ve tropik meyve ağaçları ile kaplı olan yemyeşil tepelere sahip Pemba Adası, sessiz, sakin ve huzur içinde bir balayı isteyen çiftlerinin son zamanlardaki gözdesi.

Pemba Adası Balayı tatillerinin Afrika’daki yeni adresi

Hiç bozulmamış mercan kayalıkları ve muhteşem bir denizle çevrili olan, kıyılarında Mangrov ormanları ve oldukça güzel plajları bulunan balayı tatillerinin cenneti Afrika’nın bu güzel adası dalışseverler tarafından da oldukça rağbet edilmekte.

Ekvatora yakınlığı nedeniyle yıl boyunca tropik iklimin etkilerinin görüldüğü balayı tatillerinin Afrika’daki yeni rotası Pemba Adası’nda Balayı, nisan – mayıs aylarındaki yoğun yağış dışında her mevsim tatilcilerin akınına uğramakta. Haziran ile ekim ayları ise Pemba’da balayı tatilleri için en uygun zaman olarak gösterilmekte.

Balayı tatillerinin gözdesi Pemba’da ne yapmalı?

Balayı tatilini geçirmek için Pemba’yı tercih eden çiftler, Doğu Afrika’nın bu muhteşem adasında çok çeşitli aktiviteler yapabilmekteler.

Dalış için en güzel yer Pemba

Dalış için en güzel yer Pemba

Hint Okyanusu’nun bu muhteşem adası dalma tutkunlarının en çok tercih ettiği yerlerdendir.

Dünyanın en iyi dalış yerlerinden biri olarak kabul edilen Pemba Adası’nı çevreleyen mercan kayalıkları Tanzanya sahillerindeki en iyi dalış ve şnorkelli yüzme yerlerinden biridir.

Balayı tatillerinin Afrika’daki yeni rotası Pemba Adası ile Tanzanya arasında bulunan Pemba Kanalı yaklaşık 2.000 metre deriliğe sahip olup, baracuda, ton balığı, köpek balığı ve hatta balinaları bile görmek mümkündür.

Pemba Adası balayı tatillerini için en güzel yerlerden

Karanfil ağaçlarının vatanı

Dünyaca ünlü karanfil ağaçlarının yetiştirildiği Pemba’yı tercih eden balayı çiftleri, karanfil damıtımının yapıldığı ZSTC karanfil damıtma fabrikasına düzenlenen turlara katılarak hayatları boyunca unutamayacakları deneyim kazanabilirler.

Ahaabna ve Times’ta yöresel tatları keşfedin

Ahaabna ve Times’ta yöresel tatları keşfedin

Adanın modern binalarından birinin terasında yer alan ve oldukça ünlü restoranı Ahaabna’da yemeklerin tadına da bakmadan dönmeyin.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Pemba Adası Balayı Turları sizi bekliyor.

Balayı tatillerinin Afrika’daki yeni rotası olan Pemba’da bulunan bu ünlü restoranda akşam servis edilen tavuk veya balıkla yapılan pilavın lezzetini de mutlaka tatmanız gerekir. Ayrıca Wete bölgesindeki Bomani Caddesi’nde yer alan Times restoranının da lezzetlerine bakmanızda fayda var.

Vumawimbi sahilinde güneşi batırın

Vumawimbi sahilinde güneşi batırın

Pemba’nın Kigomasha Yarımadası’nın doğu tarafında bulunan Vumawimbi, balayı tatillerini geçiren çiftlerinin romantik anlar yaşadıkları bir yer olarak bilinir. Oldukça sakin, cennet misali Vumawimbi sahilinde piknik yapıp, muhteşem manzaraları seyredip, güneşin batışının muhteşemliğini izleyebilirsiniz.

Misali Adası’nı keşfedin

Misali Adası’nı keşfedin

Pemba’ya yaklaşık 2 saatlik uzaklıkta bulunan, tekne turları ile gidilen Misali Adası, mutlaka görmeniz gereken ayrı bir güzellik olarak karşınıza çıkar.

Kristal suları ve bozulmamış mercan kayalıkları ile çevrili olan Misali, Doğu Afrika’da en iyi dalış deneyimlerinin yapıldığı muhteşem bir yerdir. Okyanusta bulunan rengarenk yüzlerce çeşit tropik balıkları ile yüzme şansını yakalayacağınız Misali Adası’nın batısındaki bazı plajlarda ise yuvalayan kaplumbağaları görmeniz de mümkün.

Pemba’nın kalbi: Ngezi Orman Rezervii

Pemba’nın kalbi: Ngezi Orman Rezervi

Bir zamanlar adamının hemen hemen tamamını kaplayan, Balayı tatillerinin vazgeçilmez adası Pemba’nın kuzeyinde yer alan ormanların bulunduğu bölgelerinden biri olan Ngezi Orman Rezervi’ni mutlaka ziyaret edin.

Yeşilin tonlarının dans ettiği, yağmur ormanlarının bulunduğu bu bölge Pemba’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer almakta.

Raucous Vervet maymunları

1476 hektarlık orman, ünlü Raucous Vervet maymunlarına da ev sahipliği yapmakta. Bu muhteşem doğal ormanlık alan ayrıca kuş türleri ile de ünlü.

Uçan tilki yarasalarını görün

Afrika’nın balayı adası Pemba’da ziyaret etmeniz gereken başka bir yer ise Kangagani köyünün yakınlarında bulunan Kidike Flying yarasa sığınadır. Büyük bir yarasa türü olan bu tür, Pemba’nın vahşi hayatının halen en güzel şekilde sürdüğünün belgesidir.

Pemba Kanalı Koruma Alanı

Pemba Kanalı Koruma Alanı

Pemba Adası’nın batı kıyısı ve burada bulunan adacıklar Pemba Kanalı Koruma Alanı (PECCA) olarak korunmaktadır. Burada bulunan çarpıcı güzellikteki plajlar ve okyanusun turkuaz renkleri sizleri büyüleyebilir.

Buraya dalmaya gelenlerin çoğu denizin altındaki muhteşem güzellikleri keşfetmeye gelir.

Pemba Müzesi’nde adanın tarihini öğrenin

Bu küçük müze oldukça iyi düzenlenmiş ve Pemba’nın tarihinini en iyi şekilde anlatan bir yerdir. Pemba Müzesi, 16. yüzyıldan kalma bir Portekiz garnizonu kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan 18. yüzyıldan kalma bir Umman kalesinde bulunur.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Tropik Adalar Balayı Turları sizi bekliyor.

Balayı adası Pemba’nın tarihinde önemli bir yeri olan olan Ras Mkumbuu harabeleri gibi yerleri gezmeden önce buraya uğrayıp bilgi almanız turunuz için çok daha sağlıklı olacaktır.

Chwaka Harabeleri

İki ayrı mekandan oluşan Chwaka Harabeleri 17. yüzyıldan kalma Mazrui Mezarları ve 11-15. Yüzyıllar arasında var olan Haruni bölgesindeki bir kasabanın kalıntıları bulunmaktadır. Chwaka Kalıntıları, tarihçiler ve ziyaretçiler için oldukça popülerdir.

Ras Kigomasha Deniz Feneri'nin manzarasını izleyin

Ras Kigomasha Deniz Feneri’nin manzarasını izleyin

Kigomasha Yarımadası’nın en kuzey ucunda yer alan bu deniz feneri 1900 yılında İngilizler tarafından yapılmış ve hala aktif bir şekilde görevini sürdürmektedir.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Pemba Adası Turları sizi bekliyor.

Balayı tatilleri için Pemba’yı tercih eden çiftlerin romantik anlar yaşayabilecekleri muhteşem bir yer olan Ras Kigomasha Deniz Feneri’nde Hint Okyanusu’nun muhteşem güzelliğini çok daha güzel göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Ras Mkumbuu harabeleri

Chake Chake’nin kuzeybatısındaki burun bölgesinde yer alan Ras Mkumbuu harabeleri, bir zamanlar Qanbalu adı verilen ve 10. yüzyılın başlarında Doğu Afrika kıyılarındaki büyük şehirlerden biri olan antik bir yerleşimin kalıntılarına verilen addır.

Ras Mkumbuu harabelerinin kalıntıları 14. yüzyıldan kalma büyük bir cami, bazı mezarlar ve evler bulunmaktadır.

Mkame Ndume harabeleri

Mkame Ndume harabeleri

Pujini köyü yakınlarında bulunan Mkame Ndume harabelerinde, Portekizliler gelmeden önce Pemba’yı yöneten Muhammed bin Abdül Rahman’ın yıkık sarayını görebilirsiniz.

Zulmüyle ünlü olan ve Mkame Ndume olarak bilinen Abdül Rahman’ın sarayının kalıntılarının özelliği burayı okyanusa bağlayan yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki bir taş merdivendir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahaabna restoran, Balayı Adası, Balayı tatilleri, Chwaka Harabeleri, Hint Okyanusu, Kangagani, Misali Adası, Ngezi Orman Rezervi, Pemba Ada, Ras Kigomasha Deniz Feneri, Ras Mkumbuu Harabeleri, Raucous Vervet, Tanzanya, Vumawimbi, Zanzibar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları