Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Adana’daki asırlık fabrikadaki eserleri 350 bin kişi ziyaret etti!

12 Ocak, 2019 | 14:22

Adana'daki asırlık fabrikadaki eserleri 350 bin kişi ziyaret etti!

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adana’da, 1907’de kurulan asırlık Milli Mensucat Fabrikası’nın restore edilmesiyle oluşturulan müze kompleksini 1,5 yılda 350 bine yakın kişi ziyaret etti.

Adana’da 1907 yılında yapılan Milli Mensucat Fabrikası’nın müze kompleksi olarak restore edilmesiyle 2017 yılının Mayıs ayında açılan arkeoloji ve geçen ağustos ayında iki hangarın restore edilmesiyle ziyaretçi kabulüne başlayan mozaik bölümlerinde yer alan eserler büyük ilgi görüyor.

Tarhunda’dan Nuh’un Gemisi mozaiğine…

Hitit Fırtına Tanrısı Tarhunda’ya ait taş heykel, Karataş ilçesinde denizden çıkarılan bronz erkek heykeli, Nuh’un Gemisi mozaiği başta olmak üzere birbirinden dikkati çekici mühürle çok sayıda lahdin yer aldığı müze, kronolojik sıraya göre yerleştirilen eserleriyle adeta tarihe yolculuk yaptırıyor.

Ziyaretçi sayısının artacağını düşünüyoruz

“Ziyaretçi sayısının artacağını düşünüyoruz”

Tamamlandığında 68 bin metrekare alan üzerinde yer alacak, içerisinde arkeoloji ve mozaiğin yanı sıra tarım, sanayi, kent ve çocuk müzesinin de bulunacağı kompleksle kentin tarihinin yanı sıra ekonomik ve kültürel geleneği de anlatılacak.

Adana Müze Müdürü Nedim Dervişoğlu, hem arkeoloji hem de mozaik bölümlerinin birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yaptığını söyledi. Müzeye gösterilen ilginin sevindirici olduğunu aktaran Dervişoğlu, “1,5 yıl içerisinde ziyaretçi sayımız 350 bine yaklaştı. Bu yıl ziyaretçi sayısının daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

Nedim Dervişoğlu, tarım müzesini de açmak için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, bu bölümün de hizmete girmesiyle ziyaretçi sayısında artış yaşanacağını söyledi.

65 bin eser var

65 bin eser

Bir başka yerde tematik olarak bütün bölümlerin bir arada olduğu böylesi bir müzenin bulunmadığından bahseden Dervişoğlu, şöyle konuştu:

“İlk kez Adana’da olacak. Çünkü Adana’nın bunu hak ettiğine inanıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü hepsi de buna inanmış vaziyette. Bu bölgenin lokomotifi şeklinde olacak, çünkü biliyorsunuz ki ‘Adana’ dendiği zaman ‘Çukurova’ dendiği zaman akla tarım geldiği için bu tarım müzesinin olması, sanayi müzesinin olması kaçınılmazdı.”

Müze kayıtlarında toplam 65 bin eserin bulunduğunu anlatan Adana Müze Müdürü Dervişoğlu, teşhir edilen eser sayısının ise 1350 civarında olduğunu, ilerleyen dönemlerde yapılacak olan diğer bölümlerde de değişik eserlerin sergileneceğini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
A>dana müze, Asırlık fabrika, Hitit Fırtına Tanrısı, Milli Mensucat Fabrikası, Nedim Dervişoğlu, Tarhunda, tarih,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları