Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

AB’nin yeni paket tur yönetmeliğinde tüketici korunacak!

27 Haziran, 2018 | 10:16

AB'nin yeni paket tur yönetmeliğinde tüketici korunacak!

1 Temmuz 2018’de yürürlüğe girecek yeni Paket Seyahat Yönetmeliği’nde AB, online satış, çok bileşenli paket düzenlemesi ve tüketiciyi korumaya yönelik düzenlemelere gidiyor.

Avrupa Birliği (AB), 1 Temmuz 2018’de yürürlüğe girecek yeni Paket Seyahat Yönetmeliği’nde online satış, çok bileşenli paket düzenlemesi ve tüketiciyi korumaya yönelik düzenlemelere gidiyor.

Günümüzde dünya seyahat endüstrisinin merkezi konumunda olan Avrupa Birliği (AB) paket seyahat yönetmeliği ile ilgili önemli değişiklikler yaptı.

Paket Seyahat Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklikler AB üyesi ülkelerden turist gönderenler ile turist alanlar arasında yıllardır tartışılmaktaydı.

AB ülkelerinden başta Almanya ve İngiltere olmak üzere turist gönderici olan ülkeler ile İspanya ve Fransa gibi turist alan ülkeler sektöre getirilecek yükümlülükler ile tüketiciyi korumaya ilişkin düzenlemeler konusunda anlaşma sağlayamıyordu.

Bu nedenle de yönetmelik gündeme geldiği günden beri tartışılıyordu.

Yeni haklar tüketiciyi koruyacak

Yeni yönetmelikte özellikle son yıllarda seyahat endüstrisinin önemli konularından olan online satışlar ile ilgili kapsamlı düzenlemeler getiriliyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 25 Kasım 2015 tarihli ve 2015/2004 sayılı Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Parlamentosu’nun 2011/83 / EU sayılı Direktifini ve Avrupa Parlamentosu ve ilgili direktifini değiştiren paket seyahat ve bağlantılı seyahat düzenlemeleri hakkındaki yönetmeliğin 2015/2302 Konsey ve 90/314 / EEC sayılı Konsey Direktifinin yürürlükten kaldırılarak yeni yönetmeliğin 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceği bildirildi

Yeni yönetmelikte paket seyahat ve bağlantılı seyahat düzenlemeleri ile ilgili kapsayıcı düzenlemelere gidilirken tüketiciyi korumaya yönelik haklar genişletildi.

Tüketiciyi korumaya yönelik yeni haklar arasında, online sistemlerden satın alınan paket seyahat ile ilgili çıkabilecek sorunda kim ya da kimlerin sorumlu olacağı ve iptal durumda yapılacak geri ödemeler önemli yer tutuyor.

Online satışlara düzenleme

Yeni yönetmelikte online satış yapan web sitelerinin artan etkinliği göz önüne alınarak tüketicinin buradan alacağı paket ile ilgili bir sorun çıktığında bunun klasik acentelerden alınan paketten farklı olarak nasıl bir prosedüre tabi olacağı konusunda ayrıntılı düzenlemelere yer verilirken bunun amacının tüketiciyi korumak olduğu ifade edilmekte.

Tük unsurlardan sorumlu olacaklar

Yeni AB Paket Seyahat Yönetmeliği’ne göre, seyahat operatörleri altında, iki ya da daha fazla seyahat düzenlemesini içeren müşteriler için paket anlaşmaları hazırlayanlar, paketin geri ödemeye yönelik başarısızlıkları dahil olmak üzere paket içindeki tüm unsurlardan sorumlu olacaklar.

İptalde geri ödemenin tamamı alınacak

1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yeni yönetmeliğe göre “kaçınılmaz ve olağanüstü şartlar” söz konusu olduğunda tüketiciler seyahatlerini iptal edebileceği gibi bu durumda yaptıkları ödemenin tamamını geri alabilecek.

Yükümlülükler artırıldı

Tur operatörleri, AB Yeni Seyahat Yönetmeliğini, Bir paket anlaşması, iki veya daha fazla seyahat bileşeninin yanı sıra, daha yüksek maliyetlere dönüşebilecek yükümlülüklerin de yer aldığı bir plan olarak görüyor.

Yeni yönetmelikte online satış sırasında tüketiciye haklarını anlatan kolay anlaşılabilir kapsamlı bilgi verilmesi zorunlu oluyor. Verilecek bilgilerde tur paketini düzenleyenler birden çok kişi ise bunlar da belirtilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
A&B, Avrupa Birliği, Online satışlar, Paket Seyahat Yönetmeliği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları