Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Abdullah Gül, New York’taki Türk vatandaşlarla bir araya geldi

20 Eylül, 2010 | 09:53

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları kapsamında bulunduğu New York’ta Türk dernek temsilcileri ve vatandaşlarla buluştu.

Gül, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler, bizim dış politikamızın en temel unsurlarından birisidir ve buna çok önem veririz. Aynı önemi ABD’nin de verdiğinin en iyi göstergesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın daha seçilir seçilmez ilk ziyaret ettiği ülkenin Türkiye olmasıdır ve ilişkilerimizi modern ortaklık şeklinde, en güzel şekilde ifade etmesidir” dedi. ABD’nin sadece kendi politikasıyla değil, dünya politikasıyla da ilgilenen bir ülke olduğu için bu ülkede alınan kararların, bazı önemli fikirlerin başka ülkelerde de son derece etkisi olduğunu belirten Gül, “Bu noktada, ABD’deki Türk varlığının güçlü olması, buralarda dayanışma içerisinde olunması, buralarda en iyi şekilde Türkiye’yi temsil etmesi, bizim için hayati derecede önemlidir. Buradan çıkacak kararları etkileyebilmek, yönlendirebilmek, burada yapılacak çalışmalarla çok netice alabilir” diye konuştu.

ABD’de yaşayan Türk vatandaşların Türkiye’ye yaptıkları ziyaretlerde kendileriyle görüşmeye önem verdiğini bildiren Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: ”Yurt dışındaki vatandaşlarımız, özellikle Avrupa’dakilere ‘Siz bulunduğunuz, yaşadığınız ülkenin de vatandaşı olun’ diyoruz ki yaşadığınız ülkede sistemin içerisine girebilin, sistemin içerisinde fikirleriniz, görüşleriniz dikkate alınabilsin ve yine yaşadığınız ülkede yönetimleri, parlamentoları, diğer önemli kuruluşları etkileyebilin. Bu açıdan ABD’de sizlerin çalışmaları, bir kez daha söylüyorum Türkiye için çok değerlidir. Herkes Türkiye’ye uzakta da olsa hizmet edebilir, katkı verebilir, sizler bu katkınızı verirken burada Türk lobisi olarak en güzel şekilde, en aktif şekilde buranın usullerine en uygun şekilde ne kadar çok çalışırsanız, o kadar çok Türkiye’ye katkınız olur. Bu bir noktada sizin vicdanınızı da çok tatmin eder, çünkü zaman zaman vatan hasreti, uzakta olup da Türkiye’ye birşey yapamama hissi hepimizde olmuştur. Ben de uzun süre yurt dışında bulunan kişi olarak bunu hissetmişimdir.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdullah Gül, Abdullah Gül Haberleri, Abdullah Gül New York, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları, Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, New York, New York Festivalleri, New York Ziyaret,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları