Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

ABD yasalarını bahane eden Hilton, Japonya’da Kübalı büyükelçiye oda vermedi!

15 Kasım, 2018 | 17:10

ABD yasalarını bahane eden Hilton, Japonya'da Kübalı büyükelçiye oda vermedi!

Japonya’nın Fukuoka kentinde bulunan Hilton Oteli’nin, ABD yasalarını bahane ederek Küba’nın Tokyo Büyükelçisi’ne oda verilmemesi gündeme oturdu.

Japonya’nın Fukuoka kentinde bulunan Hilton Oteli’nin, ABD yasalarını bahane ederek Küba‘nın Tokyo Büyükelçisi’ne oda verilmemesi büyük eleştiri aldı.

ABD yasalarını bahane eden Hilton, Japonya’da Kübalı büyükelçiye oda vermedi!

BBC’nin Japonya‘da yayın yapan Asahi Shimbun’dan aktardığı haberde, Hilton Oteli’nin yetkilileri, Hilton’un ABD merkezli olması nedeniyle Amerikan kanunlarına uyması gerektiğini, bu yüzden kararın doğru olduğunu savundu.

Fukuoka şehrinin yetkilileri bu karara karşı çıkarak otele uyarıda bulundu. Japonya’da otel iş kanunlarına göre hiçbir misafirin milliyeti sebebiyle konaklamasına izin verilmemesinin söz konusu olmadığı aktarıldı ve Hilton yetkililerinden bir daha bu uygulamayı tekrarlamaması istendi.

Japonya’daki Küba Büyükelçiliği, oteldeki rezervasyonları Tokyo’da bulunan Tonichi Travel Service adlı seyahat acentesi üzerinden organize etmişti.

Seyahat acentesinin geziden günler önce otele faksla haber verdiği ve bir misafirin Küba Büyükelçisi olduğunu aktardığı ifade edildi. Seyahat acentesine göre otel misafirlerini bekledikleri şeklinde yanıt verdi. Ancak büyükelçi ve heyeti 2 Ekim günü otele geldiklerinde konaklamalarına izin verilmedi.

Küba: Utanç verici

Küba Büyükelçiliği ise bu durum üzerine Japonya Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup yazarak otelin davranışının utanç verici olduğunu belirtti. Büyükelçiliğin mektubunda, Japonya topraklarında Amerikan kanunlarının uygulanmasının ülke egemenliğine zarar verdiği vurgulandı.

Hilton’un bölge müdürü Emiko Ogami ise Hilton’un bütün otellerinde Amerikan yaptırımlarının uygulandığı ülkelerden gelen hükümet ve devlet yetkililerinin konaklamasına izin vermediklerini ileri sürüyor. Bu ülkelerin arasında Küba, İran, Kuzey Kore ve Suriye olduğunu belirtiyor.

“Bizim böyle bir politikamız yok”

Ancak Küba Büyükelçiliği’ne göre ise büyükelçi Pereira daha önce aynı otelde Nisan ayında konakladı.

Hyatt ve Sheraton gibi diğer Amerikan otel zincirleri ise böyle bir politikalarının olmadığını vurguluyor. 2006 yılında Meksika hükümeti Sheraton’a bağlı bir otele, 16 Kübalı hükümet yetkilisini otelden kovdukları için 114 bin dolar ceza vermişti.

2007 yılında ise Hilton tarafından alınan Scandic Edderkoppen adlı Norveçli otel 14 Kübalı hükümet yetkilisinin kalmasına izin vermemiş, dönemin Norveç Dışişleri Bakanı Raymond Johansen, kararın kabul edilemez olduğunu söylemişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD yasaları, Asahi Shimbun, Emiko Ogami, Fukuoka Hilton, Hilton Oteli, Hyatt, Japonya, Küba Büyükelçiliği, Küba Büyükelçisi Pereira, Scandic Edderkoppen, Sheraton, Tokyo,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları