Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

ABD Vize Alarak Gidenlerin Sınır Kapılarında Hakları Neler

19 Şubat, 2017 | 08:28

Amerika-Turist-Vizesi-turizmtatilseyahat

ABD  Vize Alarak Giriş Yaparken Sınır Kapısındaki Haklarınız Neler?

Eğer ki yakın zamanda ABD’ye seyahat edecekseniz. Öncelikli olarak bilmeniz gereken haklarınız var. Son zamanlarda ABD Başkanı Trump’ın aldığı skandal kararların size ABD’ye giriş için engel olamayacağını söylemek isteriz. Ama durum haricinde sınır kapılarında yaşanabilecek başka sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Mesela, sınır memurları sizi sınır kapılarında tutabilirler mi? Telefonunuza el koyabilirler mi? Hayır derseniz ne olur?

Bu sorular ve daha fazlasının cevabını vermek için 3 Amerikan Hukukçu; Danielle Rizzo, Leslie Holman ve Nathan Freed ortak bir yazı ile bildirim yaptılar. İşte işinize yarayabilecek sorular ve cevapları.

ABD_Amerika_pasaport_polis_kontrol turizmtatilseyhata

1) Beni, sınır kapısında durdurup arama yapabilirler mi?

– Evet durdurabilir ve aram yapabilirler. Bunun Amerikan vatandaşı veya green kart sahibi olma ile bir alakası yoktur. Herhangi şüpheli bir durumda direk Amerika’ya giriş yapan ziyaretçileri veya vatandaşları durdurup arama haklarına sahiptirler.

2) Başka bir yerde durdurulma veya aranmam sırasındaki yasal haklarım sınır kapılarında aranma ve durdurulma anındaki yasal haklarım ile aynı mıdır?

– Hayır farklıdır. Örneğin bir cinayet veya bıçaklama şüphesi için durdurulup arama yapılması ile sınır kapısındaki arama ve kontrol sırasında ki haklarınız aynı olmayacaktır.

 

3) Bir Avukat ile konuşabilirmiyim?

– Duruma göre değişkenlik gösteren bir olaydır. Eğer ki Amerikan vatandaşı iseniz Avukat ile konuşma hakkına sahipsiniz. Eğer Amerikan vatandaşı değil sadece ziyaret amaçlı oradaysanız yargıyı gerektirmeyecek basit durumlarda avukat ile konuşmanıza gerek duyulmayacaktır. Ama öldürme veya kaçakçılık gibi durumlarda ise yargı işleyişi için Avukat desteği sağlanmaktadır.

4) Benim Eşyalarımı Arayabilirler mi?

– Evet.Her eşyanızı ve her valizinizi arayabilirler.

5) Yasaklanmış veya Kısıtlanmış eşyaları birlikte getirirsem ne olur?

– Öncelikle eşyanızın yasaklanmış olup olmadığı bilgisini alırsınız, eğer ki getirdiğiniz eşya bu bir meyve de olabilir yasaklı ise o zaman o eşya sizden alınır ve yok edilir.

6) Elektronik Eşyalarımı Araştırabilirler mi?

– Evet. İster Green kart sahibi, ister Amerikan vatandaşı olun fark etmeyecektir. Elektronik eşyalarınızı kontrol edebilirler.

7) Sosyal Medya hesaplarıma ve Email hesaplarıma erişim sağlanabilir mi?

–  Evet sağlanabilir. Amerika vatandaşı veya başka ülkenin vatandaşı olmanıza bakılmaksızın, genel sorular ve artık kontrol formlarında bile sorulan bir soru olduğundan kontrol sırasında da sosyal medya hesaplarınızı ve emailleriniz kontrol edebilirler.

8) Telefon veya Laptop’umda ki Datalara Ne olacak?

– Telefon ve Laptop datalarınız yasalar gereği kopya edilip saklanacaktır daha sonrasında size eşyalarınız geri iade edilmektedir. Bu durum her kişi tarafından Amerikan veya Amerikan vatandaşı olmayan her kişi için geçerlidir.

 

ABD için seyahatleriniz de sınır kapılarında veya kontrollerde karşılaşacağınız durumlar bunlardan ibarettir. Hukukçuların tavsiyeleri ise, soğukkanlı ve sakin şekilde sorulan sorulara cevap vermeniz ve net olmanız.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, ABD vize, Amerika, Amerika Sınır Kapısı, Sınır Kapısı, Sınır Kontrolü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları