Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

ABD şaşırttı… Çalınan 2500 yıllık tarihi eseri İran’a iade etme kararı aldı!

25 Temmuz, 2018 | 12:25

ABD şaşırttı... Çalınan 2500 yıllık tarihi eseri İran'a iade etme kararı aldı!

ABD şaşırttı… Çalınan 2500 yıllık tarihi eseri İran’a iade etme kararı aldı. New York Yüksek Mahkemesi, İran’dan 82 yıl önce çalınarak ABD’ye getirilen Ahameniş İmparatorluğu (Pers) dönemine ait 2 bin 500 yıllık tarihi eserin iade edilmesine karar verdi.

New York Yüksek Mahkemesi, İran’dan 82 yıl önce çalınarak ABD’ye getirilen Ahameniş İmparatorluğu dönemine ait yaklaşık 2 bin 500 yıllık tarihi eserin iade edilmesini hükmetti.

Geçtiğimiz yılın ekim ayında, bir Pers muhafızını betimleyen bas-rölyef, bir sanat fuarında sergilendiği esnada Manhattan Bölge Savcılığı tarafından satışı durduruldu.

ABD, 2500 yıllık tarihi eseri İran’a iade edecek

Manhattan Savcılığı, eserin ilk olarak 1936’da İran’ın Persepolis kentinden daha sonra da 2011 yılında Montreal Güzel Sanatlar Müzesi’nden çalındığını ortaya çıkardı.

New York Times’ın haberine göre, İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Rupert Wace ve ortağı Sam Fogg, tarihi eseri Montreal Müzesi’nin sigorta şirketinden yasal olarak satın aldıklarını iddia etse bile savcılık kapsamlı soruşturma sonunda eserin çalındığı sonucuna vardı.

Wace ve Fogg eseri 1,2 milyon dolar karşılığında teslim etmeyi kabul etti

Savcılıkla süren müzakerelerin ardından, Rupert Wace ve Sam Fogg eseri 1,2 milyon dolar karşılığında savcılığa teslim etmeyi kabul etti.

New York Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada, 1936 yılında Persepolis’ten çalındığı göz önünde bulundurularak eserin İran’a iade edilmesini hükmetti.

Araştırmacılar, Pers İmparatorluğu’nun başkenti Persepolis kentindeki askerlerden bir kısmını resmeden 51 santimetrekare ebatlarındaki bas-rölyefin M.Ö. 510-330 yıllarına ait olduğunu ifade ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, ABD şaşırttı, Ahameniş İmparatorluğu, Bas-rölyef, Çalınan eser, İran, Manhattan Savcılığı, New York Yüksek Mahkemesi, Pers İmparatorluğu, Pers muhafızı, Persepolis, Rupert Wace, Sam Fogg, Tarihi eser,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları