Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

ABD Küba yakınlaşması neleri değiştirdi?

03 Eylül, 2016 | 11:28

ABD Küba yakınlaşması neleri değiştirdi? ABD baskısıyla yıllar boyunca BM ablukası altında kalan Küba’da hayat yeniden şekilleniyor / ABD Küba yakınlaşması neleri değiştirdi?

Washington ile Havana arasındaki normalleşme süreci, Başkan Barack Obama ve Raul Castro’nun Güney Afrika’da Nelson Mandela için düzenlenen sembolik törende el sıkışmasıyla başladı.

İki lider, 17 Aralık 2014’te eş zamanlı olarak ilişkilerin normalleşeceğini açıklayarak sürecin resmiyetine vurgu yaptı.

Sekiz ay aradan sonra Amerikan bayrağı, uzlaşmanın sembolü olarak Havana’daki ABD büyükelçiliğinde dalgalandırıldı. Böylece Obama, görevinin sonlanmasına kısa bir süre kala ülkenin dış politikasında stratejik bir adım atmış oldu.

Barack Obama ve Raul Castro bu kez Eylül 2015’te New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda el sıkışarak, ikili ilişkilerin yakınlaştığının bir kez daha altını çizdi.

İki ülke, normalleşme sürecinde attıkları hızlı adımlarla kararlı olduklarını gösterirken halk bu yeni durumun kısa sürede meyvelerini vereceğine inandı.

ABD bu süreçten ekonomik açıdan faydalanma isteğini gizlemedi. Posta hizmetleri ve ticari uçuşlar yeniden başladı. Bazı Amerikan otelcilik şirketleri ve kruvaziyerler Küba’da yeniden faaliyet göstermeye başladı.

Obama Küba’da

Küba 90 yıl aradan sonra ilk kez bir ABD başkanını ağırladı. Obama 20 Mart 2016’da Küba’ya giderek yeni bir dönemin başladığını ve görevi sona ermeden önce normalleşme sürecinin daha da hızlanması gerektiğini belirten bir konuşma yaptı.

1962’den beri Küba’ya uygulanan yaptırımların bir işe yaramadığını kabul eden Obama Kübalılardan ‘mükemmel değil ama ortadaki en iyi sistem’ diye nitelediği demokrasiyi seçmelerini istedi.

Normalleşme sürecinin ardından turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Küba, bu akınla başa çıkabilmek için otel inşaatlarını artırdı, Havana Havaalanı’nı genişletme çalışmalarına başladı. Küba’yı geçen yıl 3,5 milyon turist ziyaret etmişti (Euronews).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, ABD Küba, ABD Küba ambargo, ABD Küba yakınlaşması, Barack Obama, Barack Obama Küba, Havana, Küba, Küba Ambargo, Raul Castro, Raul Castro Küba,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları