Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

ABD kararı sonrası İranlı turist yönünü Türkiye’ye çevirdi!

24 Mayıs, 2018 | 12:52

ABD kararı sonrası İranlı turist yönünü Türkiye’ye çevirdi!

Yurt dışı tatillerinde kişi başı 1000 euro harcayan İranlı turistler ABD’nin yaptırım kararı sonrası Türkiye’yöneliyor.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilip yaptırım uygulama kararı aldığı İran’dan Türkiye’ye turist akışı bekleniyor.

2017 yılında 2.5 milyon İranlı’yı ağırlayan Türk turizmciler, ABD ve AB pazarına yaptırımlar nedeniyle bu destinasyonlara gidemeyecek olan İranlı turistin yönünü Türkiye’ye çevireceği kanaatinde.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, 1042 dolarla Batılı turistlerden yaklaşık % 40 daha fazla para harcayan İranlı turistlerin yakın dönemde tatil için Türkiye’ye gelebileceğini ifade etti.

Timur Bayındır, “ABD’nin yaptırım kararı nedeniyle biz yakın komşusu olduğumuz için İranlı turistin ilk tercihlerinin Türkiye olacağını düşünüyorum. İran yönetimi vatandaşlarının AB’ye ve ABD’ye gitmelerine pek müsaade etmiyor. Bu nedenle zaten bu ülkelere gidecek olanlar önce Türkiye’ye geliyor. Buradan aktarma yapıyor. Şimdi direkt bize gelebilirler” diye konuştu.

2018’in ilk üç ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 738 bin kişiyle İran ilk sırada yer alırken, özellikle İstanbul, Van ve Antalya’yı ziyaret ettiler.

İranlı turistler alışveriş, iş ve tatil yapmak için Türkiye’yi tercih ediyor. Türkiye ile İran arasındaki turizm hareketliliğinin İran’la Türkiye arasındaki kredi kartı anlaşmasıyla artması bekleniyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD kararı, İranlı Turist, Timur Bayındır, Türkiye Otelciler Birliği başkanı, TUROB,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları