Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

ABD ile yaşanan vize krizi sona erdi!

28 Aralık, 2017 | 17:39

ABD’nin 8 Ekim’de Türkiye’den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya almasıyla başlayan ‘Vize Krizi’ sonrasında bugün sıcak bir gelişme yaşandı. ABD Büyükelçiliği krizin sona erdiğini duyurdu.

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği yaşanan krizin ardından geçtiğimiz günlerde vize başvurularını tekrar açmış ancak randevu almak isteyenler için Ocak 2019’u göstermişti.

Ancak ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden bugün yapılan açıklamada, vize krizinin çözüldüğü ifade edildi. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye ile yaşanan vize krizini kaldırdığı resmi olarak duyuruldu.

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan resmi vize açıklaması şöyle:

“Türkiye’deki vize hizmetlerinin yeniden başlamasına ilişkin ABD Diplomatik Misyonunun Açıklaması;

Ekim ayından bu yana Türk hükümeti, Türkiye misyonumuzdaki yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığı, Büyükelçilik ve Konsolosluklarımızdaki yerel çalışanlarımızın, Türk yetkililerle iletişim de dahil olmak üzere resmi görevlerini yerine getirdikleri için gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır.

Ayrıca Türk hükümeti ileride yerel çalışanlarımızdan birini gözaltına almak ya da tutuklamak istediğinde, Türk makamlarının Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceğini de kaydetmiştir.

Söz konusu güvencelere karşı gösterilen bağlılığa istinaden, ABD Dışişleri Bakanlığı, güvenlik durumunun, Türkiye’de vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılmasına yetecek düzeyde iyileştiğine inanmaktadır. Tutuklu yerel misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut iddialara ilişkin ciddi kaygılarımız sürmektedir.

Aynı şekilde, OHAL altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin kaygılarımız da devam etmektedir. ABD yetkilileri, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmelerini sürdürecektir.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, ABD Ankara Büyükelçiliği, ABD yetkilileri, ABD-Türkiye, OHAL, Türk hükümeti, Türkiye, Vize Krizi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları