Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone Midyat’ta

28 Haziran, 2011 | 18:06

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Dr. Marie Ricciardone ile birlikte gerçekleştirdiği Güneydoğu Anadolu Bölge gezisine Mardin’den başladı.

Midyat-İdil Karayolu 25. Kilometresinde bulunan bin 600 yıllık Deyrulumur Manastırı’nı ziyaret eden Ricciardone çiftini Metropolit Samuel Aktaş, Mardin Baro eski Başkanı Mahmut Güven, Deyrulumur (Morgabriyel) Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün ve manastırda görevli papaz ve rahipler karşıladı.

Manastırı gezen Büyükelçi Francis Ricciardone, ayin yapılan bölümde bulunan altın işlemeli mihrap ve ikonaları inceledi. Ruhani liderlerin mezarlarının bulunduğu bölümü ziyaret eden Büyükelçi Ricciardone, mum yaktı ve dilek diledi. Büyük elçi, mumu dünya barışı için dileklerde bulunduğunu söyledi. Metropolit ile misafir kabul salonunda bir süre görüşen büyükelçi Francis Ricciardone’ye Metropolit Samuel Aktaş, ABD simgesi ürün sepeti hediye etti. Metropolit ile görüşmelerinin ardından Manastır avlusunda bansı mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bölgeyi daha yakından tanımak amacı ile ziyaretlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Ricciardone, daha önce Adana’da görev yaptığını dile getirdi.

Büyükelçi Ricciardone, “Türkiye’nin doğusunda görev yaptım. Kızımız burada doğdu. Daha öncede Merdine geldik. Midyat’a ilk defa geliyoruz. Tarihi çok seviyoruz. Seyahat ve turizmi çok seviyoruz. Hem turizm hem iş alanlarını desteklemek istiyoruz. Özellikle bu yer bu manastır bizim için çok önemli. Çok ilginç bir yer Hem tarih bakımından hem insanlık bakımından. İnanç bakımından insanlık için, Hıristiyan ve Müslümanlar için önemli bir hazine. Bir mücevher gibidir. Burayı iyi korumak lazım.” dedi.

Bir gazetecinin Suriye’deki olayları nasıl değerlendiriyorsunuz şeklindeki sorusuna Büyükelçi Francis, ABD bu konudaki bakış açısının belli olduğunu vurguladı. Suriye Hükümeti’nin kendi halkına derhal şiddeti durdurması gerektiğini kaydetti.

Morgabriyel ile ilgili açılan dava konusuna ilişkin soru üzerine ABD Büyükelçisi, “Mahkemede olduğu için bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Ama bir şey söyleyebilirim o konuyu yakından izliyoruz.” şeklinde cevapladı.

Daha sonra Midyat’a hareket eden Büyükelçi, Devlet Konuk Evi’ni dziyaret etti. Buradan Shmayaa Butik Oteli’ne geçen Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Dr. Marie Ricciardone burada katori taşından yapılmış evleri inceledi. Hayran kaldıklarını ve bir dahaki gelişlerinde ilçede kalmak istediklerini dile getirdi. Ardından Telkari Çarşısı’nı dolaşan heyet bir gümüş atölyesinde gümüş işleyen ustalara hayran kaldığını bildirdi. Buradan da bir iş yerini dolaşan heyet Mahmut Aykat isimli işletme sahibinden telkari işlemeli gümüş tesbih hediye aldı. Çok mutlu olduğunu belirten Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Dr. Marie Ricciardone ardından Midyat’tan Mardin’e gitmek üzere ayrıldı.

Ricciardone çiftinin Mardin’de Vali Turhan Ayvaz ve Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu’nu ziyaret ettikten sonra Şanlıurfa’ya gidecekleri öğrenildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, Francis Ricciardone, Ricciardone Midyat, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları