Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

AB ile vize muafiyeti görüşmeleri başlıyor

18 Aralık, 2013 | 16:09

ab-vize Türkiye ile Avrupa Birliği arasında geri kabul anlaşması imzalandı. Anlaşmayla eş zamanlı olarak vize muafiyet görüşmeleri de başlıyor.

BBC News’un haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vizelerin serbestleştirilmesi için öngörülen 3.5 yıllık sürenin çok uzun olduğunu söyledi ve sürecin hızlandırılması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği’ne Türkiye’den girdiği tespit edilen kaçak göçmenlerin Türkiye’ye iadesini öngören geri kabul anlaşması, Ankara’da imzalandı. Anlaşma, onay için TBMM’ye gönderilecek. Geri kabul anlaşmasıyla birlikte vize serbestisi mutabakat metni de imzalandı.

Avrupa Komisyonu’nun içişlerden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in katıldığı imza töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir konuşma yaptı.

Vize muafiyeti görüşmelerinin başlaması sebebiyle AB’ye teşekkür eden Erdoğan, vizelerin kalkması halinde Türkiye vatandaşlarının AB’ye akın edeceği gibi bir hava yaratıldığını, ancak geçmişte çeşitli sebeplerle ülkeden ayrılmak zorunda kalan vatandaşların artık Türkiye’ye geri dönmeye başladığını belirtti.

Erdoğan, vize müzakereleri için öngörülen 3.5 yılın çok uzun olduğunu düşündüklerini belirterek, sürecin hızlandırılması çağrısında bulundu. Erdoğan aynı zamanda AB’ye katılım müzakerelerini de yakından takip etmekte olduğunu, 22. faslın açılması ve imzalanan son anlaşmaların da sürece yeni bir ivme kazandıracağını belirterek, 2014 yılının Türkiye-AB ilişkileri açısından farklı bir yıl olması temennisinde bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
AB Bakanı Egemen Bağış, AB Vize, Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Türkiye, Avrupa Birliği Vize, Avrupa Birliği vize anlaşması, Başbakan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Egemen Bağış, egemen bağış AB, Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye AB ilişkileri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları