Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

AB Bakanlığı, Schengen vizesini masaya yatırıyor

21 Aralık, 2011 | 10:23

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin en önemli ve sorunlu konularından biri olan vize meselesi, 21 Aralık’ta Avrupa Birliği Bakanlığında düzenlenecek toplantıda masaya yatırılıyor.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın katılımlarıyla düzenlenecek olan toplantıda, Avrupa Birliği ülkelerinin Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulaması, bu alandaki temel sorunlar, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve konunun uzmanı akademisyen ve hukukçular tarafından tüm boyutlarıyla ele alınacak. Toplantıda ayrıca, Schengen vizesi konusunda yaşanan son gelişmeler ve vizelerin tamamen kaldırılması için izlenebilecek yöntemler konusunda fikir alışverişi yapılacak.

Bu çerçevede, toplantıda Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği ve üye ülke mahkemeleri önünde sürdürdükleri hukuk mücadelelerinin, bu süreçlerde yer alan uzman hukukçular tarafından tartışılması, konunun çözümüne ilişkin olarak ileride atılabilecek hukuki adımların tespit edilmesi hedefleniyor. Ayrıca 14 yıllık hukuk mücadelesi sonucunda Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından 19 Şubat 2009 tarihli Soysal kararında, hizmet edimi amacıyla seyahat eden Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının AB hukukuna aykırı olduğu yönündeki kararın alınmasını sağlayan işadamı Osman Çat ve tır şoförü Mehmet Sosyal da görüş ve tecrübelerini aktarmak üzere toplantıya katılacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
AB Bakanlığı, AB Bakanlığı Schengen vizesi, Avrupa Birliği, Başmüzakereci Egemen Bağış, Schengen, Schengen vizesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları