Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

AB Bakanı Çelik, Schengen ülkeleri için vize açıklaması yaptı

07 Şubat, 2018 | 11:10

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Türk vatandaşlarının vizesiz şekilde Schengen ülkelerine gidebilmeleri için yapılması gereken 72 kriteri yerine getirdiklerini ifade etti.

Avrupa Birliği Bakanı (AB) ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye vatandaşlarının vizesiz şekilde Schengen ülkelerine gidebilmeleri için yapılması gereken 72 kriteri yerine getirdiklerini söyledi.

AB Bakanı Ömer Çelik, vize konusunda yaptığı açıklamada, “Vize ile ilgili çalışmayı tamamladık. Bugün, yarın komisyona bu çalışma teslim edilecek. Türkiye üzerine düşen bütün mükellefiyetleri yerine getirmiştir. Bize göre 72 kriterin hepsi yerine getirilmişti de” ifadesini kullandı.

Bakan Çelik, düzenleme ile ilgili bilgi paylaşmadı

Türkiye ile AB arasındaki vize görüşmelerini tıkayan en önemli madde terörle mücadele ile ilgili kanundu. Avrupa Birliği, terörle mücadele yasa ve uygulamalarının Avrupa standartlarına uyacak şekilde düzenlenmesini istiyordu.
Türkiye, birçok terör unsuruyla karşı karşıya olduğunu savunarak istenilen düzenlemeyi kısa vadede yapmayı kabul etmiyordu.

Bakan Ömer Çelik, “Çalışmayı tamamladık” açıklamasını yaparken bu düzenleme ile ilgili bilgi vermedi.

Avrupa Birliği’nin istediği terörle mücadele kriteri, organize suçlar ve terörle mücadeleye ilişkin mevzuatın kişi güvenliği ve özgürlüğü, adil yargılanma hakkı, ifade ve örgütlenme özgürlüğü alanlarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı ile uyumlu hale getirilmesini öngörüyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Bakanı (Ömer Çelik, Başmüzakereci Ömer Çelik, Schengen ülkeleri, Schengen vizesi, Türkiye AB, Vize açıklaması,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları