Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

650 yıllık 1600 ton ağırlığındaki tarihi Artuklu Hamamı taşınıyor!

06 Ağustos, 2018 | 10:13

650 yıllık 1600 ton ağırlındaki tarihi Artuklu Hamamı taşınıyor!

650 yıllık 1600 ton ağırlığındaki tarihi Artuklu Hamamı taşınıyor. Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki 650 yıllık Artuklu Hamamı, Ilısu Baraj Göleti sularının altında kalmaması için taşınıyor. 1500 ton ağırlığındaki hamam 3 kilometre uzaklıktaki Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınmaya başladı.

Hasankeyf’deki 650 yıllık tarihi Artuklu Hamamı, Ilısu Baraj Göleti sularının altında kalmaması için bugün taşınıyor. Tarihi hamam 3 kilometre uzaklıktaki Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na bugün taşınmaya başladı.

Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınmak üzere bugün sabah saat 05.00’te “SPMT” aracına yerleştirildi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu taşınma ile ilgili dün yaptığı açıklamada, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek niteliğinde olduğunu belirtmişti.

650 yıllık 1600 ton ağırlığındaki tarihi Hamamı taşınıyor

Tarihi artuklu Hamamı taşınıyor

Murat Acu, taşıma işlemini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de izleyeceğini söyleyerek, işlem sırasında 256 tekerlekli SPMT aracı kullanılacağını belirtti.

Acu, tarihi ve kültürel varlıklara önem verdiklerini söyleyerek, Artuklu Hamamı’nın taşıma işleminin 37 milyon lira olduğunu dile getirdi.

“56 tekerlek üzerinde sistemi yürüteceğiz”

Genel Müdür Murat Acu, “Artuklu Hamamı krikolarla bir metre 60 santimetre yerden yükseltildi. Şu anda ise krikolardan kurtarıldı ve şu an tamamen SPMT aracın üzerinde. Bu araçlarımızda 256 adet lastik mevcut. 256 tekerlek üzerinde sistemi yürüteceğiz. Tamamen yolun eğimine göre terazisini ayarlayan bir taşıma sistemidir.” şeklinde konuştu.

Üç yapı daha taşınacak

“Tamamen hidrolik sistemle taşınacağı için hava şartlarından etkileniyor.” ifadesini kullanan DSİ Genel Müdürü Acu, “Asfaltın ısınmaması ve hidrolik sistemin sıkıntı oluşturmaması için sabah erken başlayacağız ve 5-6 saate tamamlamış olacağız.” yorumunda bulundu.

Acu ayrıca, İmam Abdullah Zaviyesi ile Er Rızık, Hz. Süleyman ve Koç camilerinin de taşınacağını belirterek, yıl sonuna kadar bu eserlerin taşınmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Artuklu Hamamı, Batman Hasankeyf, Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Er Rızık, Hz. Süleyman, Ilısu Baraj Göleti, İmam Abdullah Zaviyesi, Tarihi Artuklu Hamamı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları