Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

6 aylık verileri değerlendiren Bağlıkaya’dan umut veren mesaj!

02 Ağustos, 2018 | 10:27

6 aylık verileri değerlendiren Bağlıkaya'dan umut veren mesaj!

6 aylık verileri değerlendiren Bağlıkaya’dan umut veren mesaj geldi. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2018’in gelir ve turist sayısında rekorla tamamlanacağını belirtirken, verilerin en umut verici kısmının ise kişi başı ortalama harcaması yüksek pazarlarda elde edilen artışlar olduğunu ifade etti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, NTV’de yayınlanan Finans Kafe programında Türkiye turizminin 6 aylık performansını değerlendirdi. Bağlıkaya, yılın ilk 6 ayında ulaşılan 16 milyon turist ve 11.4 milyar dolarlık gelir ile rekor kırıldığını söyledi.

Bu yılın sonunda Türkiye turizminin 40 milyon turist ve 32 milyar dolarla tüm zamanların rekorunu kırmayı hedeflediğini belirten Firuz Bağlıkaya, “Bir aksilik yaşanmazsa bu şekilde devam edip yıl sonunda hedeflere ulaşacağız. Turizm sektörü 2017 yılında cari açığın kapatılmasına yüzde 35 oranında katkı sağladı. Bu oranın 2018 ve 2019 yıllarında giderek yükselmesini umuyoruz.” dedi.

6 aylık verileri değerlendiren Bağlıkaya’dan umut veren mesaj!

Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un “Gelir arttırıcı modeller üzerine yoğunlaşmalıyız” açıklamasını da değinen TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, “Bu değerlendirmeye katılıyoruz. Kişi sayısında hedeflerimizi yakaladık ancak gelirlerde istenilen noktada değiliz.

2017-2018 arasında kişi başı ortalama harcamada 27 dolarlık bir artış olması iyi bir gelişme. Turizm verilerinde de esas umut verici olan gelişme şu: Ortalama turist sayısında yüzde 30 oranında artış varken, Avrupa, Çin ve Hindistan gibi ortalama harcaması yüksek pazarlarda çok daha yüksek oranlarda artış yakalamışız. Bu trend önümüzdeki senelerde paket fiyatlarına ve kişi başı ortalama harcamalara mutlaka etki edecektir.” şeklinde konuştu.

“Odaklanırsak, 2020’de özlenen hedeflere ulaşırız”

Turizm sektörünün kruvaziyer, kongre ve sağlık turizmi gibi gelir düzeyi yüksek segmentlere daha fazla eğilmesi gerektiğinin altını çizen TÜRSAB Başkanı, “Bunlar geri dönüşü daha uzun süren, ancak ortalama harcamaları 2 bin dolar seviyesinin üstünde olan segmentler.

Bu alanlara yaptığımız yatırımların da dönüşüyle 2020 yılından itibaren paket fiyatları ve kişi başı ortalama harcamada özlenen seviyeleri yakalamaya başlayacağımıza inanıyorum. Ancak tüm odağı buraya kaydırmak önemli.” ifadesini kullandı.

“İstanbul’un transit fonksiyonunu göz ardı etmemek lazım”

Türkiye’nin ilk 6 ayda ağırladığı yaklaşık 16 milyon turistin 10.5 milyonunun İstanbul ve Antalya’ya geldiğini söyleyen Bağlıkaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Tabi ki İstanbul’un transit fonksiyonunu göz ardı etmemek lazım. Ancak bu iki şehir dışında kalan şehirlerimize gelen turist sayısı yalnızca 5.5 milyon. Bu veri bize yeni yıldız destinasyonlar yaratmak, turist sayısını ve döviz girdisini arttırmak için ne kadar çok şansımız olduğunu gösteriyor.”

Kaçak acentelere önlem

TÜRSAB’ın kaçak acentelere karşı aldığı önlemlere ve denetim yetkilerinin arttırılmasına da değinen Feruz Bağlıkaya, “Bugün itibariyle yeni bir sistemi devreye soktuk. Bundan sonra tüm acentelerimizin sayfasında dijital doğrulama sistemi olarak kullanılacak bir TÜRSAB logosu olacak. Bu logoya tıklayan kullanıcılar acentenin yasal bir acente olup olmadığını görebilecek. Tüm acentelerimize mail yoluyla uygulamayı ilettik. Yakın zamanda bu sisteme geçmiş olacağız.” dedi.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya sözlerini şöyle noktaladı: “Bakanlığın verdiği yetkiyle, denetim faaliyetlerinde daha aktif olma şansı yakaladık. Bundan sonra, seyahat acentesi belgesini amacının dışında kullanan tüm kurum ve kuruluşlara direkt olarak müdahale etme şansımız arttı. Sektörün başına tüm sorunlara hakim olup hemen çözüm bulabilen bir yapının gelmiş olmasından dolayı, sektör bileşenleri olarak çok mutluyuz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2018 verileri, Feruz Bağlıkaya, Turizm sektörü, Türk turizmi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türsab,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları