Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

558 milyon yıllık, bilinen en eski hayvan fosili Beyazdeniz kıyılarında bulundu!

21 Eylül, 2018 | 12:10

558 milyon yıllık, bilinen en eski hayvan fosili Beyazdeniz kıyılarında bulundu!

558 milyon yıllık, bilinen en eski hayvan fosili Beyazdeniz kıyılarında bulundu. Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacılar, Rusya’nın kuzeybatısında, Rusya ile Finlandiya arasındaki Beyazdeniz kıyılarında Ediakara dönemine ait 558 milyon yıllık bir canlı fosili buldu.

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) araştırmacıları, Rusya’nın kuzeybatısında, Rusya ile Finlandiya arasındaki Beyazdeniz kıyılarında Ediakara dönemine ait 558 milyon yıllık bir canlı fosili bulduğunu açıkladı.

558 milyon yıllık, bilinen en eski hayvan fosili Beyazdeniz kıyılarında bulundu

Dickinsonia soyağacına mensup çok hücreli canlının fosilinde yağ molekülleri tespit edildi. Bilim insanları bunun canlının hayvan türü olarak sınıflandırılması için yeterli kanıt sağladığını ifade etti.

Dev bir deniz anasını andırıyor

Görünüş olarak kaburga benzeri ayrımlara sahip dev bir deniz anasını andıran 1,4 metre uzunluğundaki fosil kayıtlara geçen en eski hayvan fosili oldu.

Bilim insanları, yeryüzününde ilk çok hücreli kompleks organizmaların ortaya çıktığı Ediakara dönemine ait canlıları karakterize etmekte zorlanıyor. Bugüne dek farklı araştırmacılar, bu canlıları amip, yosun, mantar veya parazit olarak sınıflandırırken, bunların bitkiler ile hayvanlar arasında bir geçiş formu olduğu ileri sürüldü.

Bugün bilinen hayvan türleri, 540 milyon önce başlayan ve “Kambriyen Patlama” olarak adlandırılan biyolojik canlanma döneminde ortaya çıkmıştı. Kayıtlardaki en eski hayvan fosilleri bu döneme aitti.

Paleontolojinin en büyük gizemlerinden biri çözülmüş oldu

Ediakara dönemine ait bir fosilde yağ molekülleri bulunmasıyla paleontolojinin en büyük gizemlerinden biri çözülmüş oldu. Kambriyen patlamayı önceleyen bu döneme ait canlılarının bazılarının hayvan türleri içinde sınıflandırılması gerektiği ortaya çıktı. Bu araştırmanın sonuçları “Science” dergisinde yayımlandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
558 milyon yıl, ANU, Avustralya Ulusal Üniversitesi, Beyazdeniz Kıyıları, Danimarka, Ediakara dönemi, Hayvan fosili, Rusya, Science dergisi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları