Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

44 yılda yerküre üzerindeki hayvanların yüzde 60’ını yok ettik!

30 Ekim, 2018 | 12:21

44 yılda yerküre üzerindeki hayvanların yüzde 60'ını yok ettik!

İnsanlar 44 yılda dünyada hayvanların yüzde 60’ını yok etti. WWF’nin hazırladığı raporda, insanların 1970-2014 yıllarında yerküre üzerinde memeliler, balıklar ve sürüngenler dahil hayvanların yüzde 60’ının yok olmasına neden olduğu belirtildi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) 59 bilim insanının katkısıyla hazırladığı raporda, insan ırkının 1970-2014 yılları arasında yerküre üzerinde bulunan memeliler, balıklar ve sürüngenler dahil hayvanların yüzde 60’ının yok olmasına neden olduğu ifade edildi.

44 yılda yerküre üzerindeki hayvanların yüzde 60’ını yok ettik

WWF’nin rapor oluşturulurken, 4 binden fazla türü temsil eden 16 bin 704 amfibi, sürüngen, balık, kuş ve memeli topluluğu incelendi ve 44 yıl içinde bu topluluklarda yaşayan hayvan sayısında ortalama yüzde 60 düşüş yaşandığı gözlendi.

Gıda ve kaynakların artan biçimde ve hızlı tüketiminin, milyarlarca yılda oluşan, insanlığın nihayetinde temiz hava, su ve diğer her şey için mecbur olduğu yaşam ağını tahrip ettiğine belirtilen raporda, bu önemli kaybın medeniyetin bekasını tehdit ettiği ifade edildi.

İnsan nüfusunda yüzde 60'lık bir düşüş olsaydı

“İnsan nüfusunda yüzde 60’lık bir düşüş olsaydı…”

WWF yetkililerinden Mike Barrett yaptığı açıklamada, “Uyurgezer gibi bir uçurumun kıyısına doğru ilerliyoruz. İnsan nüfusunda yüzde 60’lık bir düşüş olsaydı bu Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Çin ve Okyanusya’nın boşalması anlamına gelirdi. Yaptığımız bu ölçekte bir şey.” dedi.

Birçok bilim adamı, dünyanın, ilki ilk insanların neden olduğu kitlesel yok oluşların altıncısını yaşamaya başladığına inanıyor.

Yakın geçmişte yapılan diğer araştırmalar, medeniyetin ortaya çıkışından bu yana insanlığın dünyadaki memelilerin yüzde 83’ünün ve bitkilerin yarısının yok olmasına neden olduğunu ortaya koymuştu. Bu yıkımın şu anda sona ermesi halinde bile doğanın kendini onarmasının 5 ila 7 milyon yıl alacağı ifade edilmekte.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bilim insanı, Dünya Doğayı Koruma Vakfı, Hayvanları yok ettik, İnsan nüfusu, Mike Barrett, WWF, Yerküre,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları