Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

3 km taşınan tarihi Artuklu Hamamı yeni yerine indiriliyor!

08 Ağustos, 2018 | 10:57

3 km taşınan tarihi Artuklu Hamamı yeni yerine indiriliyor!

3 km taşınan tarihi Artuklu Hamamı yeni yerine indiriliyor. Batman’ın Hasankeyf ilçesinde baraj gölünden alınarak 3 kilometre ilerideki arkeolojik park alanına götürülen bin 500 tonluk tarihi Artuklu Hamamı’nın, yere indirilmesi aşamasına geçildi.

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde baraj gölünden çıkartılarak 3 kilometre ilerideki arkeolojik park alanına nakledilen bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı’nın, taşındığı kendinden tahrikli modüler sistem “SPMT” aracından indirme çalışması başladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı törenle önceki gün baraj gölü sahasından çıkartılarak arkeoparka taşınan tarihi Artuklu Hamamı’nın indirilmesi aşamasına bu sabaha karşı başlandı.

3 km taşınan tarihi Artuklu Hamamı yeni yerine indiriliyor

Her biri 64 olmak üzere, toplam 256 tekerlekten oluşan SPMT aracı sırayla hamamın altından çekilerek krikoların üzerine indiriliyor.

Yaklaşık iki saatte krikoların üzerine indirilmesi planlanan bin 500 ton ağırlığındaki tarihi hamam, daha sonra krikolarla tahmini 6 saat sürmesi planlanan çalışma ile zemine oturtulacak. Bu arada taşıma işleminin 37 milyon TL’ye mal olduğu açıklandı.

540 yaşında olması itibarıyla dünya ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi de 12 Mayıs 2017’de aynı sistemle yeni yerine başarıyla nakledilmişti.

İşte tarihi hamamın taşınma görüntüleri…

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Artuklu Hamamı, Batman, Hasankeyf, SPMT, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Zeynel Bey Türbesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları