Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

3. havalimanının etkisi Körfez’de hissedilmeye başladı

23 Şubat, 2018 | 10:41

3. havalimanının etkisi Körfez'de hissedilmeye başladı

İstanbul’a yapılan 3. havalimanının açılışına daha aylar olmasına karşın şimdiden Körfez pazarını etkileyemeye başladı. İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys, yaklaşık 1,7 milyon rezervasyon işleminden yola çıkarak, halen devam eden üç aylık kış dönemi için trendleri değerlendirdi. İstanbul’dan gerçekleşen transit uçuşlar önceki seneye oranla % 21 artarken, Dubai ile Doha’nın seviyesi aynı kaldı. Abu Dabi’nin ise % 14 gerilediği gözlendi.

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys, yaklaşık 1,7 milyon rezervasyon işleminden yola çıkarak, halen devam eden üç aylık kış dönemi için trendleri değerlendirdi. İstanbul’dan gerçekleşen transit uçuşlar önceki seneye oranla % 21 artarken, Dubai ile Doha’nın seviyesi aynı kaldı. Abu Dabi’nin ise % 14 gerilediği açıklandı.

3. havalimanının etkisi Körfez’de hissedilmeye başladı

ForwardKeys’in yaptığı çalışmada , Dubai ve Abu Dabi’deki aktarma merkezlerinin şimdiden Türkiye’nin aktarmalı yolcular üzerindeki çekim etkisini hissetmeye başladığı ifade edildi.

Körfez pazarının ‘Üç büyüğü’nün toplamda İstanbul’un 4 katı transit gerçekleştirdiği ancak Çin, Hindistan ve Rusya gibi önemli transfer pazarlarının artık iki haneli rakamlara ulaşan yüksek oranlarda İstanbul’a doğru kaydığının açıklandığı çalışmada ABD ve Avrupa’daki kaynak pazarlarda da bu eğilimde olduğu gözlendiği belirtildi.

Yapılan çalışmada İsrail, Orta Doğu, İran ve Kuzey Hindistan yönündeki ABD ve Avrupa çıkışlı uçuşlar için talebin arttığı da ifade edildi.

İspanyol şirketi olan ForwardKeys’in CEO’su Oliver Jäger, İstanbul’daki durumun 15 Temmuz darbe girişiminden sonra piyasanın güçlü bir şekilde toparlanmasından, Doha’daki yaşanan durumun ise Katar Emirliği’ne karşı olan Arap yaptırımlarının sonuçlarından kaynaklandığını ifade etti.

Çalışmada ayrıca operatör ve havayolu firmalarının benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde de bulundu.

Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş taşınma planına göre, 48 saat içerisinde yolcu trafiğinin Atatürk Havalimanı’ndan, yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki yeni havalimanına naklinin konu edildiği bu çalışmada Atatürk Havalimanı’nın yolcu trafiğine kapatılacağı da belirtildi.

Yeni havalimanındaki altyapının tamamlanıncaya kadar kargo hizmeti ve özel ulaşımın Atatürk Havalimanı’ndan devam edileceği ifade edilirken, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da taşınma işleminden etkilenmeyeceği görüşü savunuldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
3. havalimanı, ForwardKeys CEO Oliver Jäger, İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys, Körfez pazarı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları