Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

3 Bin Yıllık Frigler’in Kaya Evleri Turizme Kazandırılıyor

28 Nisan, 2017 | 13:28
Frigler Kaya Evleri

Frigler Kaya Evleri

 

Bolu’nun Seben İlçesinde M.Ö 1200’lü Yıllarda Frigler’in Kullandığı 3 Bin Yıllık Kaya Evler Turizme Kazandırılacak

Solaklar Kaya Evleri Bölgesinde oluşturulacak Prof. Dr. Halil İnalcık’ın ismi verilen ve hem yerli hem de yabancı turistlerin konaklamaları için tarihi yapıyı bozmadan inşa edilen bungalovlerın açılış törenine, Seben Kaymakamı Tahir Yılmaz, Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Türk dünyasından kadın bestekarlar ve vatandaşlar katıldı.

Turizme kazandırılan Solaklar Kaya Evleri MÖ 1200’lü yıllarda Frigler’e ev sahipliği yaptığını vurgulayan Başkan Özdağ, buranın daha fazla ziyaretçi tarafıdan görülmesi ve konaklamanın da sağlanabilmesi adına bungalov evler yaptıklarını anlattı.

Özbağ, yaptıkları evlere Türk dünyasının ünlü bestekarlarının isimlerini verdiklerini de ifade ederek, “Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz’ın önderliğinde yaptığımız buradaki evlerimize Türk bestecilerimizin isimlerini vererek, turizm potansiyeli yüksek olan Seben’imizi sanatsal olarak da Düsen Bey’in önderliğinde belirli bir seviyeye çıkartmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde kültürlerarası sanat festivalleri düzenliyorduk. Ressamlarımız gelip burada resimlerimizi yapıyordu. Bundan sonraki süreçte bestekarlarımızı da ilçemizde ağırlayarak inşallah güzel eserlerin çıkmasına vesile olacağız.” şeklinde konuştu.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
3 Bin Yıllık Kaya Evler, Bolu, Frigler, Kaya Evleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları