Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

3 bin kilometre pedal çevirerek Hindistan

05 Nisan, 2016 | 08:22

Hindistan Manavgatlı bir iş adamı bisikletiyle 3 bin kilometre pedal çevirerek Hindistan’a ulaşacak.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan işadamı Ali Açıkgöz, Hindistan’da bulunan Tac Mahal’a gitmek üzere yola çıktı.

1 sene önce hobi olarak başladığı bisiklet sporunda kendisine büyük bir hedef belirleyen Açıkgöz, 3 bin Hindistan Tac Mahal yolculuğuna başladı. Açıkgöz, Hindistan yolculuğunu 2 ayda tamamlamayı hedefliyor.

Tac Mahal Hakkında

Tac Mahal dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından ve aynı zamanda Hindistan’ın da en çok ziyaret edilen turistik mekanı. Yapımı 20 yılda tamamlanan Tac Mahal, Hindistan’ın Agra kentinde yer alıyor. İstanbul’dan getirilen Türk mimarların yaptıkları bu eser, dünyanın en meşhur türbesi.

Aşk için dikilmiş en görkemli anıt

Tac Mahal, Timuroğulları hanedanının 5. hükümdarı Şah Cihan tarafından, Hindistan’ın Agra şehrindeki Jumna Nehri’nin kıyısında yaptırılmış. Dünyada aşk için dikilmiş en görkemli anıt olarak kabul edilen Tac Mahal, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu’nun ölümü üzerine, onun hatırasına yaptırılmıştır.

Mimarları İstanbul’dan

Tac Mahal’in mimarları, Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile anıttaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilmiş. 1630’da inşaasına başlanan eser, 22 yıl sonra 1652’de tamamlanmış.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hindistan, Hindistan gezilecek yerler, tac mahal, tac mahal hakkında, Tac Mahal hindistan,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları