Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

3 bin kilometre pedal çevirerek Hindistan

05 Nisan, 2016 | 08:22

Hindistan Manavgatlı bir iş adamı bisikletiyle 3 bin kilometre pedal çevirerek Hindistan’a ulaşacak.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan işadamı Ali Açıkgöz, Hindistan’da bulunan Tac Mahal’a gitmek üzere yola çıktı.

1 sene önce hobi olarak başladığı bisiklet sporunda kendisine büyük bir hedef belirleyen Açıkgöz, 3 bin Hindistan Tac Mahal yolculuğuna başladı. Açıkgöz, Hindistan yolculuğunu 2 ayda tamamlamayı hedefliyor.

Tac Mahal Hakkında

Tac Mahal dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından ve aynı zamanda Hindistan’ın da en çok ziyaret edilen turistik mekanı. Yapımı 20 yılda tamamlanan Tac Mahal, Hindistan’ın Agra kentinde yer alıyor. İstanbul’dan getirilen Türk mimarların yaptıkları bu eser, dünyanın en meşhur türbesi.

Aşk için dikilmiş en görkemli anıt

Tac Mahal, Timuroğulları hanedanının 5. hükümdarı Şah Cihan tarafından, Hindistan’ın Agra şehrindeki Jumna Nehri’nin kıyısında yaptırılmış. Dünyada aşk için dikilmiş en görkemli anıt olarak kabul edilen Tac Mahal, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu’nun ölümü üzerine, onun hatırasına yaptırılmıştır.

Mimarları İstanbul’dan

Tac Mahal’in mimarları, Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile anıttaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilmiş. 1630’da inşaasına başlanan eser, 22 yıl sonra 1652’de tamamlanmış.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hindistan, Hindistan gezilecek yerler, tac mahal, tac mahal hakkında, Tac Mahal hindistan,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları