Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

2000 yıllık Afrodisyas Stadyumu’nda kombine izlerine rastlandı

13 Ağustos, 2018 | 12:55

2000 yıllık Afrodisyas Stadyumu'nda kombine izlerine rastlandı

2000 yıllık Afrodisyas Stadyumu’nda kombine izlerine rastlandı. Aydın’daki Afrodisyas Antik Kenti’nde bulunan antik stadyumda, günümüz futbol statlarında görülen kombine bilet uygulaması izlerine rastlandı.

Afrodisyas Antik Kenti’nde bulunan antik stadyumda, günümüz futbol statlarında görülen kombine bilet uygulaması izlerine rastlanması ilgi çekti.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Aydın’ndaki Afrodisyas Antik Kenti, günümüze sağlam gelebilen anıt yapılarıyla dikkat çekmekte. Günümüz modern hayatında özellikle futbol maçlarında kullanılan kombine bilet uygulamasının Aydın’daki 2 bin yıllık tarihe sahip antik stadyumda da izlerine rastlandı.

Afrodisyas Antik Kenti'nde kombine izleri

2000 yıllık Afrodisyas Stadyumu’nda kombine izlerine rastlandı

Ege Bölgesi’nin en iyi korunan stadyumu olarak bilinen Afrodisyas Antik Stadyumu, 30 bin kişilik kapasitesi, 262 metre uzunluğu ve 50 metre genişliğiyle görenleri cezbediyor.

Halen kullanıma hazırmış gibi sağlam duran stadyumda, sahneyi karşıdan gören bazı oturma bölümlerinde görülen geometrik çizimlerin, belli aile veya kabileler için rezervasyon amacıyla kazındığı ortaya çıkarıldı.

Kazı Başkanı Oxford Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Roland R.R. Smith, antik çağın en önemli aktivitelerinden birinin stadyumda yapılan gösterileri izlemek olduğunu ifade etti.

Atletizm ve cirit atma gibi oyunların yanı sıra farklı gösterilerin yapıldığını söyleyen Roland R.R. Smith, “Örneğin stadyumda en yüksek sesle bağıran kişi yarışması ve Roma oyunları da yapılıyordu. Her ne kadar biz buna şimdi vahşice baksak da antik çağın insanı bu oyunlardan çok hoşlanıyordu. Çok iyi yetişmiş 2 gladyatör ya da bir gladyatörle bir hayvan dövüştürülüyordu.” şeklinde konuştu.

Afrodisyas Antik Kentinde kombine izlerine rastlandı

“Stadyumdaki gösteriler çok beğeniliyordu”

Antik çağ insanının sportif aktiviteleri çok sevdiği için oturdukları yerleri kendilerine ayırtmak adına üzerilerine çeşitli şekiller çizdiğini aktaran Roland R.R. Smith, bunun günümüzde de uygulanan kombine bilete benzediğinin altını çizdi.

Stadyumdaki gösterilere yoğun ilgi olması nedeniyle yer bulma sorunu olduğunu, bunun rezervasyon uygulamasıyla çözülmeye çalışıldığını belirten Smith, “Anlıyoruz ki stadyumdaki gösteriler çok beğeniliyordu. O yüzden bunları izlemeye gelen insanlar rezervasyon yapmak istiyorlardı. Oturma bölümüne çizdikleri çizgilerle rezervasyon yapıyorlardı.” yorumunda bulundu.

Smitha ayrıca, stadyumda çevre köylerden gelen halkların isimlerinin de görüldüğünü belirterek, “Örneğin bahçıvanların olduğu bir yerin de rezervasyon yazıtları var, bu çok ilginç.

Bugünkü modern futbol statlarında gördüğümüz kombine bilet uygulaması gibi antik çağlardaki koltukları kişiler kendilerine rezerve edebiliyordu. Bizim sözünü ettiğimiz dönemdeki yer rezervasyonları taşın üzerine çizilmişti. Zannediyorum onlar daha uzun süreli yer ayırtıyorlardı” diyerek sözlerine nokta koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Afrodisyas Antik Kenti, Afrodisyas Antik Stadyumu, Afrodisyas Stadyumu, Aydın, Kombine, Kombine izleri, Oxford Üniversitesi, Roland R.R. Smith, UNESCO Dünya Miras Listesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları