Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

2 bin 200 yıllık Laodikya Antik Tiyatrosu turizme kazandırılıyor!

05 Kasım, 2018 | 14:08

2 bin 200 yıllık Laodikya Antik Tiyatrosu turizme kazandırılıyor!

2 bin 200 yıllık Laodikya Antik Tiyatrosu turizme kazandırılıyor. Anadolu’nun önemli antik kentlerinden olan Denizli Laodikya Antik Kenti’nde bulunan 2 bin 200 yıllık antik tiyatro, kazı ve restorasyon çalışmalarının ardından etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Anadolu’nun önemli antik kentlerinden olan Denizli Laodikya Antik Kenti’nde bulunan 2 bin 200 yıllık antik tiyatro, kazı ve restorasyon çalışmalarının ardından etkinliklere ev sahipliği yapacak.

2 bin 200 yıllık Laodikya Antik Tiyatrosu turizme kazandırılıyor

Laodikya Antik Kenti hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, antik kentteki tiyatro yapısını ortaya çıkarmak için mart ayında yapılan protokolün ardından başlayan çalışmaları inceledi.

Laodikya Antik Tiyatrosu

Başkan Osman Zolan, 19 antik kent ve birçok doğal güzelliği barındıran Denizli’nin bu zenginlikleriyle dünyanın en güçlü şehirlerinden biri haline geldiğini belirterek, “Laodikya’da 2 bin 200 yıllık batı tiyatrosunu da ayağa kaldırarak, yeniden kullanılır hale getireceğiz. 15 bin kişi kapasitesi bulunan tiyatronun ayağa kaldırılmasının ardından çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir yapı haline getirmeyi istiyoruz. Denizlimizin turizmde daha da ileri noktalara ulaşması için gayret etmeye devam ediyoruz. Şehrimizin güzelliklerini ortaya çıkarmayı sürdüreceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

“Tahrip olan taşlar aslına uygun olarak düzenlenecek”

Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ise, Helenistik tiyatro diye adlandırılan batı tiyatrosunun kazı ve restorasyon çalışmalarına başladıklarını söyleyerek, “Tiyatronun sahne binasının arkasında çalışma ve taş tasnifleme alanları oluşturuyoruz. Tiyatronun alt oturma sıraları ile orkestra ve sahne binası blokları ayağa kaldırılma çalışmaları sırasıyla yapılacak. Tahrip olan taşlar aslına uygun olarak mermer bloklarla düzenlenecek.” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antik Tiyatro, denizli, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı, Helenistik tiyatro, Laodikya antik kenti, Laodikya Antik Tiyatrosu, Osman Zolan, Prof. Dr. Celal Şimşek,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları