Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

19 Temmuz’daki sigara yasağı ve bilinmeyenler

03 Temmuz, 2009 | 15:34

Sigara 19 Temmuz’da başlayacak olan kapsamlı sigara yasağıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı, sıkça sorulan sorular ve cevaplarını yayınladı.

Açıklama şöyle;

”-Sigara yasağı ikram sektöründe iş kaybına neden olur mu?

Tarafsız bilimsel araştırmalar sigara yasağının lokanta, bar ve kahvehanelerde işlerin azaltmadığını, bir çok yerde yeni işletmelerin açıldığını ve istihdamın arttığını ortaya koymuştur.

-Toplum sigara yasağını benimser mi?

Yasaya en fazla destek verenler, kendi içmediği halde sigara dumanından etkilenenler ve bunun sağlığa zararlı olduğunu en iyi bilenlerdir. Türkiye’de halkın yüzde 87’si kapalı ortamlarda sigara yasaklarını onaylamaktadır.

-İkram sektöründe sigara yasağının uygulanabildiği ülke var mıdır?

Yasa, dünyanın pek çok ülkesinde başarıyla uygulanabilmiştir. İngiltere, İrlanda, Fransa, İran, İtalya, Norveç, İsveç, Uruguay ve Yeni Zelanda bu konuda öncü ülkeler olmuştur.

-Havalandırma sistemlerinin kurulması lokantadaki sigara dumanını yok eder mi?

Tarafsız bilimsel araştırmalar hiçbir havalandırma sisteminin sigara dumanının içindeki kanser yapıcı tanecikleri temizlemediğini göstermiştir.

Türkiye’nin imzaladığı ”Uluslararası Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi”ne göre tütün dumanından korunmak için yüzde 100 sigarasız alan sağlanması gereklidir. Sigara dumanının güvenli bir dozu yoktur. Tütün dumanı etkilerini azaltan tedbirler bilimsel olarak geçersizdir, denenmemelidir. Havalandırma, filtre etmek, sigara içilen ve içilmeyen bölüm ayrımı yararsız yöntemlerdir.

-Kapalı alanlarda sigarasız bölüm ayrılması sigara içmeyenleri koruyabilir mi?

Tarafsız bilimsel araştırmalar sigara içmeyeni koruyabilmenin tek yönteminin tamamen sigarasız ortamlar yaratmak olduğunu ortaya koymuştur. Sigara içen ile içmeyenin aynı alanda olabileceği kavramı, gelir kaybına uğrayacağından korkan sigara endüstrisinin ileri sürdüğü bir savdır.

-Sigara mücadelesinde gönüllü önlemler yasaların yerine kullanılabilir mi?

Özdenetim ve gönüllü uygulamalar sigara dumanından pasif etkilenime karşı sürekli olarak başarısız olmuştur.

-Lokantalarda sigara yasağı sigara içenlerin hakkını zedeler mi?

Sigarasız ortam yasaları, sigara içmeyi yasaklamaz. Sadece sigara içmeyenlerin de bulunduğu alanlarda sigara içilmesini engeller. Başkasını kanser yapıcı dumana maruz bırakmak ‘özgürlük’ olarak tanımlanamaz.

-Yasa sadece sigara içimini mi yasaklar?

Yasa, dumanı olan her türlü tütün mamulünün içimini yasaklamaktadır.

-Sigara içilen alanlar toplumsal ayrımcılık yapar mı?

Sigara içilebilen alanlar toplumda kalp, solunum ve şeker hastalığı olanların, ayrıca hamilelerin sağlık hakkını hiçe sayarak ayrımcılık yapar.

-Pasif sigara dumanına maruz kalmak sağlık tehdidi midir?

İş yeri veya sosyal ortamda sigara dumanına maruz kalmak anfizem ve erişkin astımına neden olmaktadır. Koroner arter hastalıklarını yüzde 20-70 oranında artırmaktadır.

-Sigara içilen lokanta, bar ve kahvehaneler işyeri ve işçi güvenliğine nasıl etki eder?

Eğlence yerleri aynı zamanda burada çalışanların iş yerleridir. İş güvenliği ve işçi sağlığı yasalarının geçerli olduğu alanlardır. İş güvenliği yasaları çalışanları toksik madde ve sağlık tehdidine karşı korumayı talep eder. Asbest ile çalışan işçinin korunması gibi bu bireylerin korunması gereklidir.

-Sigara yasağını kim istemez?

Çok uluslu sigara firmaları sigara yasağını durdurmaya çalışır. İkram endüstrisini kar azalması yalanları ile korkuturlar. Havalandırmanın işe yarayacağını iddia ederler. Kanunun çok sert ve uygulanmaz olduğunu söylerler. Halk desteği olmadığını iddia ederler.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
19 Temmuz, 19 Temmuz sigara yasağı, Sektörel Turizm Haberleri, Sigara Yasağı, Sigara yasağı sorular cevaplar, Sigara yasağının kapsamı, Yeni Sigara Yasağı Kanunu,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
mehmet
22 Temmuz, 2009

sizce bu yasa kapsamında nargile cafelerin durumu ne olacak ben en çok bunu merak ediyorum

comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
murat bayraktar
03 Ekim, 2009

DUMANLI HAVA SAHASI İSTİYORUMMMMMMM… YOKSA İFLAS EDİCEM

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Temmuz 22nd, 2009 at 12:20 mehmet mention something about this post....
comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Ekim 3rd, 2009 at 21:15 murat bayraktar mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları